Zelandia lllustrata en Geert van Oorschot De Zelandia lllustrata (ZI) en Geert van Oorschot hebben niets met elkaar te maken, ook al zijn de historisch-topografïsche atlas van het Zeeuws Genootschap en de in Vlissing'en geboren uitgever paradepaardjes van en voor de provincie. In dit nummer krijgt de ZI ruime aandacht en Van Oor schot hierna slechts in de marge. Daarover in de laatste alinea van deze verhandeling meer. Een groot deel van dit nummer is gewijd aan de Zelandia lllustrata. Sinds kort is deze atlas digi taal te raadplegen via de website van het Zeeuws Archief. Om die belangrijke ontwikkeling te marke ren, organiseerden het genootschap en het archief op 18 december vorig jaar een symposium. De bij dragen daaraan volgen hierna. In een speciale afle vering' van de rubriek genootschapszaken schetst beeldredacteur Leo Hollestelle de betekenis van de ZI en geeft hij een impressie van het symposium. Wat doet een artikel over Oeg'stgeester dakpan nen in ZeelandCultuur-historisch gids Betty Blik- man-Ruiterkamp geeft daarop antwoord in een arti kel dat misschien niet bruist van de spanning, maar dat wel een duidelijke inventarisatie biedt van dit onbekende cultuurgoed. "Toch eens kijken hoe het in mijn buurt zit met die dakpannen", zal menig lezer denken. Leo Hollestelle raakte dusdanig door het onderwerp gegrepen, dat hij de hele provincie doorkruiste om adequate plaatjes te schieten. De markt voor 'het Zeeuwse boek' is al langere tijd niet best. Al langere tijd, dus obligate bespiege lingen over de wereldwijde crisis die nu kennelijk ook Zeeland heeft bereikt, zijn hier niet van toe passing. Waar die terugval dan wel aan ligt, is onduidelijk. De tegenvallende verkoopcijfers zijn in elk geval niet te wijten aan de kwaliteit van het gebodene, zoals onder meer blijkt uit de recensies in dit blad. Die zijn doorgaans welwillend van toon, hoewel in dit nummer een signalering is opgenomen van een boek dat ronduit ondermaats is. Af en toe moet echte narigheid naar de mest vaalt van de geschiedenis worden verbannen. Zeeland besteedt geen aandacht aan 'de canon'. In een poging geschiedenis te populariseren, buite len 'maatschappelijke' organisaties over elkaar heen om lijstjes met belangrijke historische feiten te publiceren, al dan niet via vage internetenquêtes of peilingen onder 'deskundigen'. Zeeland doet aan die onzin niet mee. Maar als lezers de behoefte voelen om te beargumenteren waarom bijvoorbeeld de Sint-Elisabethsvloed in 1421 erger was dan '1953', zijn ze hierbij uitgenodigd hun mening ken baar te maken. Het Zeeuwse energie-, water-, internet-, etc.- bedrijf Delta heeft zijn kwartaalperiodiek omge doopt in Zeeland. Die - niet erg fantasievolle - naam werd zeventien jaar geleden al door de eerste redactie van dit periodiek bedacht. Dat is de eer- tijdse amateurs niet te verwijten, maar een 'com pany' met een heuse 'communicatieafdeling' had toch wel beter uit zijn doppen kunnen kijken. Het immer beschaafde genootschap heeft de baas van Delta een protestbrief gestuurd. Uitgever en schrijver Geert van Oorschot (1909- 1987) werd een eeuw geleden geboren in Vlissin g'en. Zijn in Amsterdam gevestigde uitgeverij werd na de Tweede Wereldoorlog wereldberoemd in Nederland en wordt nog immer voortgezet door zijn zoon Wouter. Als prozaschrijver timmerde Van Oorschot aan de weg onder het pseudoniem R.J. Peskens. (De voorletters verwijzen naar zijn favo riete dichters Richard Minne en Jan van Nijlen, de achternaam is die van een Vlissing'se anarchist.) Van Oorschot was in het naoorlogse Neder landse literaire leven een vooraanstaande figuur, die - onder veel meer - toenmalige jongeren als W.F. Hermans en Gerard van het Reve op weg' hielp, een Russische bibliotheek begon en onver moeibaar pleitte voor het werk van Multatuli. Als Peskens schreef hij boeken over zijn jeugd in Zee land, die later werden gebundeld in de kloeke dun- drukuitg'ave Vlissingse verhalen. Van Oorschot/Peskens was dus een markante Zeeuw, maar wat doet de provincie naar aanleiding' van zijn honderdste geboortedag? Niets! En wat doen de bestuurders van zijn geboorteplaats? Niets! Had Van Oorschot dan toch gelijk toen hij in zijn latere jaren stevige kritiek had op zijn geboorte provincie? Kennelijk. Eric-Jan Weterings Introductie 1

Zeeland | 2009 | | pagina 3