horen. Het huis Noordweg 30 in Krabbendijke werd waarschijnlijk rond 1875 gebouwd, dus het ligt voor de hand dat deze pannen er al vanaf de bouw op liggen. De aanbouw aan de achterkant is echter jonger en waarschijnlijk daarom gedekt met andere pannen. vormden er. In 1613 veranderde dit en werd het gebouw ingericht als stadsschool. Dit duurde niet lang, want vanaf 1620 ging het dienst doen als Franse kerk. In 1795 werd het gebouw in gebruik genomen als kazerne voor de Franse soldaten die Goes bezet hielden. Na hun vertrek vroeg in 1820 Woonhuis van hofstede Geerhoek, Eversdijkseweg" 7 te Eversdijk. (foto Leo Hollestelle) Het grote pand Markt 11 te Kruiningen oogt alsof het rond 1800 is opgetrokken. Als die veron derstelling klopt, moet de dakbedekking ooit ver vangen zijn. Het lijkt echter onwaarschijnlijk dat dat binnen honderd jaar moest gebeuren. Velen zullen zich dit pand nog herinneren vanwege een vorige bewoner, een tandarts. Tegenwoordig heeft het alleen een woonbestemming. In de stad Goes In Goes is het belangrijkste gebouw in dit kader het Historisch Museum De Bevelanden. De pannen liggen er strak op, maar lijken ook hier meer groen dan donkergrijs. Het huidige gebouw is op een bijzondere manier tot stand gekomen. In de negen tiende eeuw stond op deze locatie de kapel van het klooster der Zwarte Zusters. Het had een onder- en een bovenverdieping. Vanaf 1578 kerkten de her- het bestuur van het aangrenzende weeshuis aan het stadsbestuur om de leegstaande kapel te mogen inrichten als school voor wezen en armen. Dit werd toegestaan. Beneden werd onderwijs gegeven, ter wij) het bovenvertrek dienst deed als jongensslaap zaal. Het dak van de kapel werd in 1857 geheel vernieuwd en gedekt met Victor Josson-pannenri In 1869 besloot men de kapel tot de grond toe af te breken en vervolgens op de fundamenten een geheel nieuwe wezen- en armenschool te bouwen. De pas twaalf jaar oude dakpannen werden herge bruikt en doen tot op heden dienst. Op 1 oktober 1869 werd de school in gebruik gesteld. Onze dakpan is in Goes vaker te vinden. Op Grote Kade 20 bijvoorbeeld. Het bouwjaar van dit pand is onbekend. Wel weten we dat het in 1858 werd verhoogd. Het kreeg een nieuw dak, dat werd gedekt met Oegstgeester dakpannen met fleurons. Toen enige jaren geleden het dak gerepareerd 38 Dakpannen

Zeeland | 2009 | | pagina 40