3 a mi' 18.1 moest worden, bleken de pannen bijna allemaal vergaan. De aannemer plaatste daarop nieuwe fleu- rons.3 Vanaf de brug over de haven zijn ze in volle glorie te bewonderen. Het woonhuis A. Joachimikade 13 draagt ook deze Woonhuis Albert Joachimikade 13 te Goes, gebouwd rond 1880 met een neorenaissancegevel. (foto Leo Hollestelle) dakpannen. Het rond 1880 gebouwde pand heeft een neorenaissancegevel. In dit geval zullen de dakpannen nog de originele zijn. Aan de Westwal is nummer 81 aan de voorkant gedekt met de Oegstgeester pan. Het pand vormt een geheel met het veel grotere nummer 79, maar dit heeft andere dakpannen. Deze huizen hebben een bijzondere voorgeschiedenis. Ze deden oor spronkelijk dienst als bordeel. De bekende dominee Buddingh wilde echter het dubbele huis aankopen voor de Vrije Evangelische gemeente, waarvan hij voorganger was. Het schuurkerkje van deze gemeente stond in de achterliggende Cornelis Eversdijkstraat. De bordeelhouder wilde niet verko pen, maar de kracht van het gebed zorgde ervoor dat hij van gedachte veranderde. De gemeente ves tigde er de pastorie, een weduwenhuis en een bewaarschool in. Verdeeld over de gevels werden drie kleine steentjes ingemetseld met de volgende teksten. In het weduwenhuis "Rehoboth Gen. 26:22", in de bewaarschool "Eben-Haezer 1 Sam. 12" en in de pastorie "Rachab-huis Hebreeën 11:13". Op een foto van het in 1977 gesloopte kerkje van de Vrije Evangelische gemeente is te zien dat deze gedekt was met Oegstgeester dak pannen. De kans is aanzienlijk dat een gedeelte van deze dakpannen op dit moment op Westwal 81 ligt. Een compleet dak met Oegstgeester pannen is te zien op het witgepleisterde woonhuis aan de 's-Heer Hendrikskinderendijk 104. Iedereen die Goes van de westkant binnenkomt, ziet het onmiddellijk staan, vlakbij de rotonde aan de kant van Goes. Ook hier heeft de natuur het dak een groen patina gegeven. Noord- en westdaken zijn nu eenmaal gevoeliger voor mosvornring en groene uitslag dan de zijden die meer zon krijgen. Zeeuws-Vlaanderen In Zeeuws-Vlaanderen lijken de Oegstgeester dak pannen niet meer aanwezig. Ze waren er wel. Van drie objecten is bekend dat ze tot voor kort enkele daken sierden in Biervliet: Noordstraat 27 (de voor malige dokterswoning') en Burgemeester Maarle- veldstraat 5 en 7. Deze woningen werden nog niet zo lang geleden afgebroken. In het buitengebied van de gemeente Oostburg lagen ze op een tolhuisje. Het staat dichtbij hof stede Stroopuit aan de Plaatweg 1. Enige jaren geleden werd het pand gerestaureerd en de weinige Oegstgeester pannen die er nog waren, werden ver vangen. Toch lijkt het onwaarschijnlijk dat er in dit gedeelte van de provincie geen enkele Oegstgeester dakpan meer aanwezig is. Mogelijk kan intensief speurwerk in de streek nog iets opleveren.4 Tellingen Deze inventarisatie is waarschijnlijk niet volledig, maar illustreert dat de Oegstgeester dakpan in Zeeland gewaardeerd werd en wordt. Voor zover bekend zijn 39 objecten er nog van voorzien. Opvallend is dat ze op zoveel verschillende soorten gebouwen liggen: villa's, boerderijen, woningen, maar ook schuren en varkenshokken. Een com pleet overzicht per Nederlandse provincie is niet beschikbaar, maar uit de aantallen tot nu toe geïn ventariseerde objecten blijkt dat Zeeland de meeste Dakpannen 39

Zeeland | 2009 | | pagina 41