heeft. In Zuid-Holland zijn er tot nu toe 25 bekend. In andere provincies zijn het er veel minder. De Oegstgeester dakpan nu In de Zuid-Hollandse plaats Oegstgeest leefde enkele jaren geleden de belangstelling voor de plaatselijke dakpan helemaal op. Carla de Glopper- Zuijderland heeft de historie uitgezocht van de pannenbakkerij die Victor Josson in Oegstgeest begon. Een uitgebreide publicatie in het blad Over Oegstgeest, van de heemkundige kring Oud Oegst geest volgde. Dit verhaal werd zeer positief ontvangen, met als gevolg dat er weer Oegstgeester dakpannen worden gebakken. Ditmaal niet in een kleiwarenfa- briek, maar bij bakkerij Hugo de Groot. Daar bedacht men een recept voor een koekje in de ori ginele dakpanvorm. Ter gelegenheid van Open Monumentendag 2007 bijvoorbeeld, schonk men in het gemeentehuis koffie, waarbij dit royale koekje werd gepresenteerd. Het echte nieuws is echter dat voor restauraties de Oegstgeester dakpan weer ver krijgbaar is. Enkele fabrieken zijn bereid om ze op bestelling te bakken. Bovendien heeft de firma Van de Luijtgaarden in Standdaarbuiten nog een voor raad liggen. Noten 1Over Victor Josson is weinig bekend. Waarschijnlijk was hij een jongere broer van Eugeen Nicolaas Josson. 2. Dit is de enige keer dat de dakpan op deze manier zo dui delijk werd benoemd. Hier is geen twijfel mogelijk waar de dakpannen werden besteld. 3. De fa. Ginjaar te Leiderdorp maakte ze op bestelling. Toen deze vraag zich de eerste maal voordeed, was er geen mal beschikbaar. H. Mombers, eigenaar van het Dakpannen- museum te Alem, stelde een compleet antiek exemplaar nokvorst met fleuron ter beschikking om als voorbeeld te dienen. 4. Mocht u deze fraaie dakpan ergens signaleren op een adres dat niet in dit verhaal voorkomt, dan graag een berichtje naar bettyblikman@zeelandnet.nl. Literatuur: AJ. Barth, Langs verdwenen kerken in de Goese binnenstad. Goes 2008. Lo van Driel, 'Het dagboek van Bonifacius de Jonge, die in 1813 als geneesheer naar de troepen van Napoleon werd gestuurd'. In: Archief, Mededelingen van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. 2007. C. de Glopper-Zuijderland, 'De Oegstgeester Pannebakkerijen'. In: Vereniging Oegstgeest presenteert, 1996. GJ. Lepoeter, 'Dirk de Koning, stadsbouwmeester te Goes'. In: DeSpuije, winter 2002, nr. 57. A. Meerkamp van Embden, 'De oudste geschiedenis van Pop- kensburg en Sint Laurens'. In: Archief enz. 1936. H.F.J.H. Mombers en E. Van der Veen, Historisch overzicht van de voormalige Nederlandse dakpannenfabrieken. Uitg. Het Nederlands dakpannenmuseum 2006. H. Mombers, Dakpannengids. Uitg. maart 2000. Paul De Niel, 'Oegstgeest, Niel en het NID-mysterie'. In: Het Wiel, Tijdschrift voor de geschiedenis van de Rupelstreek en Klein-Brabant. Jaargang 9-11 nummer 1, 2001. Cor Pols, Gekwelde Grond. Schouwen-Duiveland in ramp en herstel. De Zeeuwsche Boekhandel en Uitgeverij. Zierikzee 1977. F.H. Robers, Weeshuis-Goes. Afstudeerscriptie Delft 1979. I.H. Vogel-Wessels Boer, 'De Lutherse kerk te Zierikzee'. In: Bulletin Stichting Oude Zeeuwse Kerken, september 1987. Ing. M.H. Wilderom, Tussen Afsluitdammen en Deltadijken, Delen 2, 3, 4. J.P.B. Zuurdeeg, De stad-, recht- en raadhuizen op Tholen en Sint Philipsland. Bronnen: Gemeentearchief Schouwen-Duiveland, Archief Gemeente werken: Fabricage 1855-1878. Gemeentearchief Tholen: Rekeningen gemeente Stavenisse 1860. Zeeuws Archief: C. de Ridder, Inleiding op de inventaris van het archief van de Hervormde Gemeente Kleverskerke 1650- 1978. Geslachtsregister Familie Lenshoek: http://users.bart. nl.smeetsp/lenshoek Inlichtingen van A. Katsman.f 40 Dakpannen

Zeeland | 2009 | | pagina 42