Aanwinsten maart G.G. Trimpe Burger-Mekking Het Rotterdams Jaarboekje, tevens Jaarboekje van het Historisch Genootschap Roterodamum (2008) brengt als eerste artikel 'Het boekenbedrijf van de zeventiende-eeuwse boekdrukker en boekverkoper Joannes Naeranus (1634-1670), handhaver van de drukpersvrijheid' (auteur A.H. Groustra-Werdek- ker). De Nationale Synode, in 1618 in Dordrecht bijeengeroepen om een eind aan de godsdiensttwis ten te maken, legde uitdrukkelijk de orthodoxe leer van Calvijn vast. Zo'n tweehonderd remonstrants gezinde predikanten werden afgezet en velen namen de vlucht naar de Zuidelijke Nederlanden. Tot de vluchtenden behoorde ook de Vlaardingse predikant Izaak Naerenus met zijn gezin. Op het tienjarige zoontje Joannes moeten de gebeurtenis sen na de Synode een blijvende indruk gemaakt hebben. Hij is zich namelijk tijdens zijn werkzame leven blijven inzetten voor de remonstrantse zaak en de vrijheid van meningsuiting. H. Kaal beschrijft het verloop van vier liberale burgemeestersbenoemingen in de eerste helft van de twintigste eeuw in Rotterdam. In Rotterdam, dé arbeidersstad van Nederland, rees in brede kring verzet tegen het Haagse benoemingsbeleid. De dis cussies rond deze benoemingen werpen licht op de politieke verhoudingen in Rotterdam en op de poli tisering van de benoemingspraktijk. Over een 'Schandaal in Rotterdam. Waarom dominee Johan Hendrik Munnikhuizen boekverko per werd' vertelt R. van Vliet. P. Tammes behandelt 'Het ondernemingsleven van Salomon Frenk (1915-1999)'. Eerst wordt het leven van Salomon tot het eind van de Tweede Wereldoorlog beschreven, dan hoe hij zijn leven na de oorlog weer tracht op te bouwen en daarna komen zijn zakelijke activiteiten uitgebreid aan de orde. Het ondernemerschap van Frenk geeft een beeld van de ontwikkelingen in de naoorlogse vleeshandel en scheepsbevoorrading'. Zijn enorme privéarchief is na zijn overlijden aan het Rotter damse gemeentearchief geschonken en biedt een goed inzicht in zijn activiteiten. In 2006 organiseerde de Koninklijke Academie voor Nederlandse Taal- en Letterkunde een collo quium over 'Taalpolitiek, taaiplanning en taalge bruik in het Verenigd Koninkrijk der Nederlanden (1814-1830)'. De Verslagen en Mededelingen (2007, 1) van de academie bevat de teksten van de lezin gen op dat colloquium, aangevuld met een artikel van G. Steil over de taalsituatie in het groothertog dom Luxemburg onder Willem 1. De 'Invloed van Franse grammairiens op de leermethoden voor het Nederlands in de Waalse provincies' is geschreven door G. Janssens. Daarna g'aat R. Lousberg' in op kenmerken van het vreem detalenonderwijs in de periode volgend op die van het Verenigd Koninkrijk, in de jaren 1830-1850. 'Taalgeschiedenis over de grenzen heen. De taalpo litiek van Willem I en het Noorden' is van de hand van G. Rutten. Uit veel artikelen blijkt dat de bedrijvigheid van koning Willem I en zijn ministers Van Maanen en Falck om de landstaal in de Zuide lijke Nederlanden in ere te herstellen van grote betekenis is geweest. Traditie, Tijdschrift over alledaagse dingen, tradi ties en rituelen (2008, 3) bevat veel nieuwtjes over 'kinderrijmen'. Kinderversjes blijken vaak een andere achtergrond te hebben dan wij weten. Als mensen niet helemaal meer begrijpen wat er met oude teksten precies bedoeld wordt, ontstaan er gemakkelijk varianten. Veel kinderen zullen bij het liedje 'Moeder moeder de beer is los, hoor dat dier eens brallen', niet denken aan het oorspronkelijk bedoelde mannetjesvarken, maar aan een echte wilde beer. En het bekende: 'Moriaantje, zo zwart als roet, ging eens wandelen zonder hoed', is geen racistisch versje, maar was eerst veel langer dan de vier regels die wij nog kennen. Het heeft de trekken van een sinterklaaslegende, waarbij Sint probeert plagende jongens op te voeden door hen in de inktpot te duwen. Verder stukken over kraamvrouwenkoorts, de reinigende werking van water bij de doopplechtig heid, de chocoladeletter en het overlijden en begra ven in West-Friesland. De gemeente Den Haag zond een prachtig" uitge voerd boekwerk: De archeologie van Den Haag, Aanwinsten 41

Zeeland | 2009 | | pagina 43