vloedkering kon worden gebouwd. De extra kosten bedroegen 1,6 miljard, de totale bouwtijd werd berekend op 19 jaar. Volgens De Schipper bete kende het rapport van de commissie een mijlpaal in de geschiedenis. Bijna jubelend schrijft hij: "Het stopzetten van de Deltawerken is voor Nederland welhaast een revolutionaire gebeurtenis; nooit eer der dwongen gewone burgers Rijkswaterstaat ertoe een project stil te leggen, en, spectaculairder, om een deel van het uitgvoerde project te slopen." De uiteindelijke oplossing - de constructie van een pijlerdam - kwam nog veel duurder uit dan de commissie had gecalculeerd. In 1986, het jaar waarin de dam gereed was, bleek dat de totale kos ten op 7,8 miljard waren uitgekomen. AI met een uitermate duur project waarvan men zich achteraf gezien kan afvragen of het zijn prijs waard is geweest. Terecht stelt de schrijver dat de dam weliswaar heeft geleid tot een verhoogd veiligheidsgevoel bij de bewoners van de Schelde- delta, twijfelachtig is of dit opweegt tegen de vele nadelen die men had kunnen voorzien, zoals blauwalg, kustafslag, wegzakkende zandplaten en geldverslindende acties om de Oosterschelde gezond te houden. Paul de Schipper heeft een mooi en buitenge woon onderhoudend boek geschreven, dat een uit stekend beeld geeft van de jaren zestig en zeventig van de vorige eeuw, toen er voor het eerst op grote schaal geschopt werd tegen het 'establishment'. Twee decennia die niet alleen in de grote steden in het land voor het nodige tumult zorgden, maar die ook in het 'stille en afgelegen' Zeeland tot veel beroering hebben geleid. Zeker voor mensen die deze jaren bewust hebben meegemaakt, biedt het verhaal van De Schipper veel interessante, want herkenbare, feiten. Maar ook scholieren en studen ten kan ik het werk van harte aanbevelen. Het is voor hen niet alleen interessant om te weten wat er toen in Zeeland speelde. Wat de acties voor een open Oosterschelde zo boeiend maken, is dat veel jongeren van toen bezield waren, in een maakbare samenleving geloofden en niet bang waren om de handen uit de mouwen te steken om hun idealen te verwezenlijken. Dit enthousiasme en idealisme lij ken nu - ruim drie decennia later - wat te zijn geluwd en dan druk ik me nog voorzichtig uit. De vele feiten waarop de schrijver de lezer trak teert geven het boek echter ook iets langdradigs. Voor mij had het boek dan ook een stuk korter gekund. Om te beginnen had De Schipper een aan tal paragrafen waarin hij de Ramp en de geschiede nis van Yerseke beschrijft, beter achterwege kun nen laten. Daarover is immers al genoeg geschreven. Bovendien had de schrijver minder mensen aan het woord moeten laten, minder in herhaling moeten vallen (zo wordt tot viermaal toe vermeld dat Drinkwaard bioloog was) en vaker met samenvattingen moeten komen. Nu ontbreekt de analyse en overheerst het detail te veel. Het lijkt erop alsof geen feit onbesproken blijft. Heel veel mensen laat De Schipper aan het woord en ieder een heeft uiteraard veel te vertellen, al is het alleen maar om de gal te spuwen over allerlei onverkwik kelijke zaken die in de strijd om een open Ooster schelde hebben gespeeld en soms nog steeds pijn doen. Niet alleen politici als W. Drees jr. ("een ordi naire zieltjeswinner die, eenmaal in het regerings pluche gezeten, alle beloften vlot vergeet") en H. Eversdijk (spottend Ever dyke genoemd) krijgen de wind van voren. Geen goed woord heeft actievoer der Frans Stobbelaar over voor de opstelling van Het Zeeuwse Landschap. De "groene maffia" noemt hij ze: "Die lui hebben nooit geschilderd of geplakt of al die zaaltjes afgesjouwd. Toen zag je ze niet, maar later stonden ze ineens vooraan." Kees Slager is in zijn kritiek nog uitgesprokener: "Het Zeeuwse Landschap speelt nu de baas over de schorren. Zij bepalen waar je in de Oosterschelde mag lopen. Dat ze het lef hebben met zo'n verleden." Ook de woor den van drukker Kees Zoeteweij, die de acties voor een open Oosterschelde als geen ander in woord en daad heeft gesteund, laten aan duidelijkheid weinig te wensen over: "De Feldwebels van de groene politie hebben het gezag over het landschap over genomen. Zij bepalen waar je in de open lucht mag zitten, waar je mag wandelen, ach man, ze zijn nog erger dan Rijkswaterstaat destijds." Leuk om te lezen, maar de schrijver had er beter aan gedaan om ook de mensen van Het Boekbespreki ngen 47

Zeeland | 2009 | | pagina 49