De Zelandia Illustrata digitaal Leo Hollestelle De grootste verzameling van het Zeeuws Genoot schap is de historisch-topografische atlas Zelandia Illustrata (ZI). De basis voor deze verzameling werd al rond 1700 gelegd en via Jacob Verheye van Cit- ters (1753-1823) kwam ze in 1863 bij het Zeeuws Genootschap terecht. Jarenlang heeft het genoot schap deze atlas zelf beheerd. Door schenkingen, aankopen en leningen voor het leven groeit de ver zameling nog steeds en is met zo'n 25 duizend tekeningen, prenten, foto's en kaarten en nog eens elfduizend prentbriefkaarten een van de belangrijk ste verzamelingen van Zeeland. Het materiaal geeft een veelzijdig beeld van het steeds wisselende beeld van Zeeland vanaf de zestiende eeuw tot op heden. De historisch-topografische atlas bestaat uit vier delen. De afgelopen jaren is door de beheerder van de Zelandia Illustrata, het Zeeuws Archief te Middelburg, de afbeeldingen van de delen 11, III en IV gescand en opnieuw beschreven. Ter gelegen heid van het feit dat daardoor zo'n 7.500 afbeel dingen uit deze delen en meer dan tienduizend prentbriefkaarten via de website van het Zeeuws Archief (beeldbank Zeeland in Beeld) beschikbaar zijn, organiseerden op 18 december 2008 het Zeeuws Archief en het Zeeuws Genootschap een symposium. Deel I is een verhaal apart. Dit deel betreft de gedrukte kaarten en plattegronden. Beschikbaar stelling van dit materiaal via de beeldbank van het Zeeuws Archief is in principe wel mogelijk, maar levert niet de door het archief gewenste kwaliteit op. Dat is een technisch verhaal. De kaartbladen zijn gemiddeld groter van omvang dan prenten en foto's. Bij de presentatie via internet is het belang rijk dat op de vele details die op de kaartbladen De Zelandia Illustrata werd van 1978 tot en met 1999 bewaard in depot 7 van het Rijksarchief in Zeeland. In het depot aan het werk kaart en atlasbeheerder Bert Wennekes, 1984. (foto Rijksarchief in Zeeland) 2 ZI digitaal

Zeeland | 2009 | | pagina 4