Zeeuwse Landschap aan het woord te laten, al was het alleen maar voor een weerwoord. Ook van een geëngageerd journalist mag op zijn minst enige nuancering worden verwacht. Verder heb ik moeite met de historische paral lellen die de auteur trekt. Om aan te tonen dat Zeeuwen in de regel gezagsgetrouw zijn en dat het optreden van de Aktiegroep Oosterschelde Open dus in zekere zin uniek is, kan hij slechts drie voor beelden uit de geschiedenis noemen waaruit al eer der opstandigheid onder de Zeeuwse bevolking blijkt: 1572 (de oorlog tegen Filips II), 1778 (verzet tegen de nieuwe psalmberijming) en 1922 (een landarbeidersstakingj. De lijst van opstanden is echter veel en veel langer. Kijk bijvoorbeeld maar naar Vlissingen, waar de acties van de radicale arbeidersbeweging' uitgebreid zijn geanalyseerd door Bert Altena in zijn in 1989 verschenen proef schrift Een broeinest der anarchie). En wat te den ken van de staking bij De Schelde in 1928, ruim veertig jaar later beschreven door L.W. de Bree? En dan heb ik het nog niet eens gehad over de ontel bare opstanden van arbeiders die betrokken waren bij de inpolderingen en aanleg van kanalen en spoorwegen in de negentiende eeuw. Ook van de felle twisten tussen patriotten en prinsg'ezinden een eeuw eerder schijnt de auteur geen weet te hebben. Ten slotte nog een opmerking' over de bronver melding. Ik vind het jammer dat in een uitgebreid werk als dit de annotatie ontbreekt. We vinden weliswaar een lijst van gebruikte (schriftelijke en mondelinge) bronnen, maar deze g'even in tegen stelling' tot een notenapparaat nooit de mogelijk heid tot een nauwgezette verificatie van het feiten materiaal. Verder doet de literatuurlijst wat willekeurig aan. Waarom maakt de auteur wel gebruik van een verouderd werk als dat van J. Ermerins uit 1788, waarin het verdronken Reimers- waal centraal staat, en waarom noemt hij het stan daardwerk over de Ramp van Selma Leydesdorff uit 1993 Het water en de herinnering. De Zeeuwse watersnoodramp. Met een fotorapportage van Ed van Wijkniet eens? Albert L. Kort Ellen de Vriend-de Jong, 100jaarScheldemond, Mid delburg, Den Boer/De Ruiter 2008, 224 pp. 35, ISBN 978-90-74576-94-9. Wat tegenwoordig het Scheldemond College heet in Vlissingen, bestond in 2008 honderd jaar. De hui dige scholengemeenschap voor VMBO tot en met Gymnasium heeft 1908 als 'stichting'sjaar'gekozen, omdat toen in Vlissingen de hbs als een van haar vele voorgangers werd opgericht. Dat heuglijke feit was reden voor een reünie en de uitgave van een jubileumboek. Een trieste uitgave. Scheldemond was mijn school (in de jaren zeventig' van de vorige eeuw), en ook die van mijn ouders, oom, zussen en vele andere bekenden. Een boek daarover hoop je te g'aan lezen met de glimlach der herkenning. Welke leraren staan erin, wie herken ik op de klassenfoto's. Voortgezet onderwijs in Zeeland in de vorige eeuw was - althans in Vlissingen - vrij overzichte lijk. Kort samengevat betekende het dat bijna iedereen die na de lagere school kon 'doorleren', op Scheldemond of op een van zijn rechtsvoorg'ang'ers terechtkwam. Een kleine groep ging naar protes tants of katholiek voortgezet onderwijs in Middel burg of Goes. Het boek hangt helaas van slordigheden aan elkaar. Die beginnen al bij het eerste foto-onder schrift, waarin wordt vermeld dat de hbs 'vanaf 1900' in het daarin vermelde gebouw was geves tigd. 1900? Was de stichting van de hbs in 1908 niet de aanleiding' voor dit jubileum(boek)? Veel bijdragen van oud-leerlingen lijken nau welijks geredigeerd. Sommigen kunnen schrijven, te veel anderen hakkelen maar wat. Veel bijdragen besluiten na een 'en-toen, en-toen, en-toen'-ver- handeling' met het besluit 'Nou, dat is alles wat ik nog weet'. Voor veel Zeeuwen was hun tijd op Schelde mond een bepalende fase in hun leven. Ik denk met warmte terug aan veel docenten die mij wijzer maakten. Dat geldt waarschijnlijk ook voor de auteur van dit flutboek. Zij had echter een ander vak moeten kiezen. Eric-Jan Weterings 48 Boekbespreki ngen

Zeeland | 2009 | | pagina 50