ei ana 18.1 staan vermeld, kan worden ingezoomd. En dat kan niet met het programma dat het archief gebruikt voor de beeldbank. Wei is het de bedoeling om dit deel van de ZI in de loop van 2009 via de website www.archieven.nl beschikbaar te stellen. Voorafgaand aan de officiële presentatie van de Zelandia lllustrata via internet hielden vier sprekers een lezing over aspecten van de atlas. De eerste was Katie Heyning. Zij is al vele jaren in Zeeland werkzaam en heeft diverse historische en kunsthis torische onderzoeken verricht. Ook heeft zij voor een groot aantal Zeeuwse publicaties de beeldre dactie verzorgd. Heyning heeft daarbij veelvuldig gebruik gemaakt van het unieke materiaal van de ZI. De titel van haar lezing was 'De Zelandia lllu strata als bron voor historisch onderzoek'. Een selectie van de verschillende onderwerpen die ze behandelde is te lezen vanaf blz. 5. De tweede spreker was Dirk de Vries. Hij is tij dens de laatste algemene ledenvergadering van het genootschap benoemd tot conservator van de Zelandia lllustrata. De Vries is historicus en was van 1971 tot aan zijn pensionering in 2002 conser vator van de Collectie Bodel Nijenhuis van de Uni versiteitsbibliotheek Leiden. Deze collectie bevat een grote hoeveelheid kaarten en atlassen. Zijn lezing had als titel 'De historieprenten in de Zelan dia'. In de atlas zijn zo'n 750 historieprenten opge nomen die een gebeurtenis uit de Zeeuwse geschie denis verbeelden. In zijn lezing belichtte De Vries de historieprenten die zijn gemaakt over het beleg van Sluis in de zomer van 1604. Zijn tekst is te lezen vanaf blz. 19. Ineke Vogel is sociaal-geografe en kent de Zelanda lllustrata 'op haar duimpje'. Zij is al meer dan twintig jaar als conservator betrokken bij het beheer van de atlas: schenkingen, aankopen, mede werking aan tentoonstellingen en beoordeling van gebruiksrechten. Ook heeft zij de afgelopen tien jaar meegewerkt aan de samenstelling van de genootschapsagenda. In haar lezing ging zij in op de totstandkoming en groei van de Zelandia lllu strata vanaf 1863. Ook haar bijdrage volgt hierna (blz. 10 e.v.). Albert Meijer was in zijn functie als afdelings hoofd bij het Rijksarchief in Zeeland en later bij het Zeeuws Archief meer dan twintig jaar verant woordelijk voor het beheer van de Zelandia lllu strata. Hij vertelde hoe de atlas in 1978 bij het toenmalige Rijksarchief in Zeeland is ondergebracht en wat het Rijksarchief heeft gedaan om als een Het beheer van de Zelandia lllustrata door het Rijksarchief in Zeeland Zeeuws Archief Het Rijksarchief in Zeeland kreeg in 1978 het beheer van de Zelandia lllustrata, omdat deze archiefdienst aan de Sint Pieterstraat te Middel burg over moderne depots beschikte. De afgelo pen dertig jaar hebben het Rijksarchief in Zee land, en vanaf het jaar 2000 het Zeeuws Archief, veel tijd en geld gestoken in het beheer van de Zelandia lllustrata. De werkzaamheden bestonden uit de verzorging van het materiaal, herstel van schades, het opbergen in lades, waarbij elke kaart, gravure, prent en foto afzon derlijk werd voorzien van een 'omhulsel' om beschadiging te voorkomen. Dat omhulsel is een passe-partout of een hoes van polyester (melinex). Al het beeldmateriaal dat in de jaren 1931-1957 door toenmalig conservator W.S. Ung'er was beschreven, werd op beeld vastge legd door de fotograaf van het Rijksarchief. Zo ontstond een fotocatalogus, waarmee de afbeel dingen in de studiezaal konden worden geraad pleegd, zonder dat het origineel van zijn plaats in het depot hoefde te worden gelicht. Archiva ris Bert Wennekes heeft vanuit zijn functie als kaart- en atlasbeheerder vanaf het begin van de jaren tachtig nieuwe beschrijvingen gemaakt. Hij hield zich vooral bezig met beschrijving van de aanwinsten na de tijd van Unger. Hierbij werd hij geholpen door de conservatoren van de ZI. In 2000 begon het Zeeuws Archief de afbeeldingen te digitaliseren van de vier delen die Unger beschreef. Met behulp van het com puterprogramma Atlantis zijn de afbeeldingen met hun beschrijvingen in een database opge nomen. Bert Wennekes vulde de summiere gegevens van Unger aan. Daarna zijn de scans met de beschrijvingen toegevoegd aan de inter- netdatabase van Atlantis, die onder de naam Zeeland in Beeld via de website van het Zeeuws Archief is te raadplegen. Iedereen kan scans bestellen van de afbeeldingen, zowel voor pri- végebruik als voor publicaties. Via het Prenten kabinet van boekhandel De Drvkkery te Middel burg is het ook mogelijk om een print van hoogwaardige kwaliteit te bestellen. Meer infor matie staat op de website van het Zeeuws Archief en op www.zeelandinbeeld.nl. ZI digitaal 3

Zeeland | 2009 | | pagina 5