Oud-voorzitter Lous Coppoolse bedankt Piet Smalleg'ang'e voor zijn inzet als conservator van de Zeiandia Illustrata tijdens de pre sentatie van de digitale Zeiandia Illustrata op 18 december 2008. (foto Leo Hollestelle) goed huisvader voor de collectie te zorgen. Daarbij zijn kosten noch moeite gespaard, zowel wat de personele inzet betreft als het materiaal dat is gebruikt om de atlas in goede staat te kunnen bewaren. De digitalisering bood enorme mogelijk heden om de ZI nog beter te beheren en beschik baar te stellen aan het publiek. De scans zijn een goed alternatief om de afbeeldingen te bekijken en de digitaal gemaakte beschrijvingen bieden de mogelijkheid om via een zoekscherm de afbeeldin gen met diverse zoekwoorden terug te vinden. Halverwege het symposium werd Piet Smalle- g'ange door oud-genootschapsvoorzitter Lous Cop poolse geëerd voor zijn werkzaamheden als conser vator van de Zeiandia Illustrata. Na zijn vervroegde pensionering als leraar geschiedenis en conrector in 1988 heeft Smallegange samengewerkt met Ineke Vogel. Ze waren altijd eensgezind in hun beleid. De leidraad voor de historicus bij zijn werk als conservator was niet wezenlijk anders dan die voor de geschiedenisleraar, namelijk het borgen van het verhaal van de geschiedenis. Bijna elke maandag hielden Vogel en hij zich bezig met regi streren en inventariseren van de aanwinsten. Ze werkten daarbij intensief samen met Bert Wenne- kes, de kaart- en atlasbeheerder van het archief. Samen met Liesbeth Binkhorst en Ineke Vogel werkte Smallegange mee aan tentoonstellingen met materiaal uit de Zeiandia Illustrata (o.a. Schouwen Aanschouwd in 1991) en stelde hij twaalf genoot Jonkheer L. van Citters biedt de gedeputeerde van Zeeland, G.R.J. van Heukolom, een reproductie aan van een gravure uit de Zeian dia Illustra (ZI III 573) tijdens de digitale presentatie van deze atlas op 18 december 2008. R.L. Koops, directeur van het Zeeuws Archief, kijkt toe. (foto Leo Hollestelle) schapsagenda's samen. De agenda, waarvan de eer ste in 1998 verscheen, bevat een thematisch samengestelde selectie van afbeeldingen uit de Zeiandia Illustrata en is een commercieel succes voor het genootschap. Doel van deze uitgave is vergroting van de bekendheid van de collectie. De presentatie van de ZI via internet was het laatste onderdeel van het symposium. Jhr. L. van Citters uit Rozendaal (Gelderland), naamgenoot van Verheye van Citters, bood gedeputeerde G.R.J. van Heukelom een reproductie van een gravure aan uit de Zeiandia Illustrata. De gedeputeerde moest op zijn beurt deze gravure in de beeldbank van het archief opzoeken en via het scherm aan de aanwe zigen tonen. Titel van de afbeelding bleek 'Zeeland Veredelt', met daarop onder andere de wapens van Gecommitteerde Raden van Zeeland ten tijde van stadhouder Willem III (17de eeuw). In zijn dankwoord sprak de gedeputeerde zijn bewondering uit voor de Zeiandia Illustrata met de woorden: "Het is plat materiaal wat onze kennis verdiept." Hij toonde zijn waardering voor de inspannin gen van het genootschap en het Zeeuws Archief voor het beheer van de collectie. De heer Van Citters bedankte daarna het genootschap en het archief voor de verzorging van de bijzondere atlas Zeiandia Illlustrata, die nu dankzij de digitalisering door iedereen, wereldwijd, 24 uur per dag, zeven dagen in de week is te bekijken. ZI digitaal

Zeeland | 2009 | | pagina 6