Totstandkoming en groei van een bijzondere historisch-topografische atlas I.H. Vogel-Wessels Boer Ontstaan De historisch-topografische atias Zelandia Illustrata (Zl) is een verzameling kaarten, tekeningen, pren ten, foto's en prentbriefkaarten van het Zeeuws Genootschap die een beeld geeft van Zeeland door de tijd heen. De eerste aanzet tot de ZI is aan het einde van de zeventiende eeuw gegeven door Matheüs Brouerius van Nideck (1677-1742). Hij bracht een enorme collectie afbeeldingen bijeen onder de naam 'Atlas der Verenigde Provintiën en onderhoorige landschappen in kaarten en printen, nevens teekeningen, pourtraitten etc.'. Uiteindelijk bestond de verzameling uit 82 portefeuilles. De afdeling Zeeland omvatte vier portefeuilles en droeg de naam 'Zelandia Illustrata dat is het graaf schap van Zeelant in zijn steden, dorpen, derzelver gebouwen, kloosters, adellijke huizen, sloten, lust hoven afgebeelt in teekeningen en prenten met deszelfs wapenkaart etc.' De eerste portefeuille bevatte materiaal over de graven van Zeeland, de wapens der edelen en de stad Middelburg; de tweede over de steden Veere en Vlissingen en de dorpen en heerlijkheden van Walcheren; de derde over Zuid- en Noord-Beveland en Wolphaartsdijk; de vierde over Schouwen, Duiveland, Philipsland en Tholen. Uit de titelbeschrijving blijkt dat het huidige Zeeuws-Vlaanderen niet in de verzameling was opgenomen. Formeel behoorde dit gewest toen niet tot Zeeland, maar werd als Staats-Vlaanderen door de Staten-Generaal vanuit Den Haag bestuurd. Na Brouerius' dood is de atlas verschillende keren van eigenaar verwisseld. In 1782 wordt de atlas weer geveild en koopt Jacob Verheye van Citters (1753-1823) voor 100 het Zeeuwse gedeelte van de atlas die dan uit circa zevenhon derd afbeeldingen bestaat. Verheye was reeds op jeugdige leeftijd begonnen met de aanleg van een verzameling kaarten, tekeningen, prenten en por tretten met betrekking tot het graafschap Zeeland en Staats-Vlaanderen. Toen hij de Zl kocht had hij al een hele collectie. Zijn atlas kreeg de naam 'Zelandia Illustrata sive Comitatus Zeelandiae Monumenta'. Direct na de aankoop begon Verheye zijn gehele verzameling te ordenen en zo ontstond er een indeling naar provincie, eilanden, steden en dorpen en hij voorzag ze alle van een titelpagina. Verheye was de zoon van een rijk en vooraan staand regent te Middelburg. Hij werd in 1775 benoemd tot raad in het Hof van Vlaanderen. Vier jaar later volgde zijn benoeming tot raad in het Hof van Holland, Zeeland en West-Friesland in Jacob Verheye van Citters. Uitsnede van zijn portret van de teke ning van zijn gezin, door R. Jelgerhuis, 14 juni 1785. (ZA, Zei. 111. Aanwinst 281) Den Haag. De Bataafse omwenteling in 1795 met zijn nieuwe normen, waaraan Verheye zich niet wilde aanpassen, maakte een abrupt einde aan zijn ambtelijke loopbaan. In 1800 keerde hij terug naar Zeeland en trok zich terug op zijn kasteel Popkensburg' te Sint Laurens. Hier besteedde hij al zijn tijd aan zijn liefhebberijen, te weten de ont staansgeschiedenis van Zeeland en het uitbreiden van zijn atlas, een belangrijk hulpmiddel bij zijn studie. 10 Zl digitaal

Zeeland | 2009 | | pagina 12