De Zelandia lllustrata als bron van onderzoek Katie Heyning Boerenkamer in het oude gebouw van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen aan de Latijnse Schoolstraat te Middelburg. Foto C.W. Bauer, 1888. (ZA, Zei. 111., II nr. 688a) een jaar later op de Wereldtentoonstelling in Parijs deel uitmaakte van de Nederlandse inzending. Handelend in deze tijdgeest vatten de conservato ren van het Zeeuws Genootschap in 1880 het plan op in hun museum "eene Zeeuwsche Boerenkamer" in te richten en op 13 januari 1881 deed Nagtglas in de Micldelburgsche Courant een oproep aan de Zeeuwen materiaal hiervoor aan te leveren. Verwij zend naar de Hindeloper kamer stelde hij dat er geen plek ter wereld was waar landelijke kleding, sieraden en huishoudelijke voorwerpen schilder achtiger waren dan in Zeeland. Een kamer "inge richt als een echt Walchersch woonvertrek, met een paar beelden voor de kleedingstukken en sieraden" zou in "schilderachtige schoonheid" niet onderdoen voor de Friese kamer. Hoewel nog voor de oproep in de krant al De Zelandia lllustrata als bron voor een bijzondere collectie van het Zeeuws Genootschap Aan het eind van de negentiende eeuw werd door de conservatoren F. Nagtglas en J.C. de Man het plan opgevat in het museum van het Zeeuws Genootschap in het Museum Medioburgense in de Latijnse Schoolstraat een "Ouderwetsche Kamer" in te richten. Zonder twijfel lieten zij zich daarbij inspireren door het Fries Genootschap dat ter gele genheid van zijn vijftigjarig bestaan in 1877 een grote historische tentoonstelling had georganiseerd waarbij voor het eerst in Nederland twee 'histori sche' woonvertrekken - een Hindeloper en een Amelander kamer - waren ingericht. De belangstel ling voor de Hindeloper kamer, waarin ook poppen waren opgesteld, was zo groot geweest dat deze Zl digitaal 5

Zeeland | 2009 | | pagina 7