i IbTKeh Kindermoord in Middelburg Dilemma rondom een vonnis In mijn verzameling bevindt zich een handgeschre ven tekst van een gebed, uitgesproken door de weleerwaarde heer Johannes Henry. Dit gebed is, blijkens deze tekst, publiekelijk uitgesproken op 10 mei 1784, voordat een vrouw genaamd Theodora de Steur, voor straf gewurgd zou worden. Deze Theodora de Steur had namelijk haar pasgeboren kind om het leven gebracht. In de tekst wordt niet vermeld waar deze executie heeft plaatsgevonden. Nader onderzoek heeft aan het licht gebracht dat de plaats van handeling Middelburg was. Over Theodora de Steur heb ik geen nadere gegevens gevonden. Grote delen van het stadsarchief van Middelburg werden verwoest tijdens de oorlogs handelingen in mei 1940. Het is daarom bijvoor beeld niet bekend hoe oud Theodora de Steur was toen ze stierf op het schavot. Ook over haar maat schappelijke positie is niets bekend. De straf voor Theodora de Steur wordt vermeld in een register van straffen dat zich in het Zeeuws Archief bevindt.1 Het enige dat aan haar bestaan herinnert is de aantekening in het register en het aan het papier toevertrouwde gebed van de Middelburgse predikant. Er zijn meer gebeden, vergelijkbaar met dat van de Middelburgse predikant, voor het nageslacht bewaard. In de Nasireer Gods2 van Henricus Rave- steyn, dat in de achttiende eeuw uitgroeide tot een handboek voor predikanten, treffen we voor beelden aan van gebeden die gehouden kunnen worden op een schavot voor een ter dood veroor deelde misdadiger. De religie speelde daarnaast op meer momenten een rol tijdens de procedure die bij de doodstraf gevolgd werd. Vlak voor de execu tie werd bijvoorbeeld in Amsterdam door een pre dikant een gebed gehouden in de Vierschaar. Dominee Johannes Henry, 1746-1809 Johannes Henry was predikant in Middelburg van 1782 tot zijn dood in 1809. Hij was in Groenlo in een predikantsgezin geboren, en Mid delburg was zijn vierde gemeente na Gorssel, Hasselt en Hien-en-Dodewaard. Op 14 april 1782 wordt hij samen met Hermannus Royaards beroe- Henk Broersma Johannes Henry (1746-1809). Predikant te Middelburg 1782- 1809. Kopergravure door G. Koekers, naar diens schilderij, 1800. (ZA, Zei. III. IV nr. 435) pen te Middelburg en op 22 september van dat zelfde jaar wordt hij bevestigd. Johannes Henry moet een goed spreker zijn geweest. In de Boekzaal wordt namelijk bij zijn necrologie vermeld dat hij "welbespraakt van tong" was.3 We zien Johannes Henry tijdens de jaren in Hasselt dan ook regelmatig optreden als preses van de classis Zwolle.4 Het houden van een publiek gebed was een taak die wel aan hem was toevertrouwd. Daarnaast vernemen we, eveneens in zijn necrologie, dat de Middelburgse predikant een man van "zeer regtzinnige gevoelens" was. Rechtzinnigheid moet in deze context opgevat worden als het tegenovergestelde van vrijzinnig heid. Onder vrijzinnig werd verstaan het uiten van tolerantie ten aanzien van andersdenkenden, zoals de dissenters, of zelfs rooms-katholieken.5 Het gebed van Johannes Henry "Het gebed t'welk door den Wel Eerwaarden Johannes Henry opentlijk op het schavot is uitge sproken voor dat een vrouwe genaamt Theodora Kindermoord in Middelburg 57

Zeeland | 2009 | | pagina 11