pleitte dat ze geprobeerd had om het lijk van het kind te laten verdwijnen. De Hoog Baljuw eiste dan ook de doodstraf, die via wurging op een schavot, opgericht tegen de pui van het stadhuis, uitgevoerd moest worden. De schepenen namen deze eis echter niet over. Vermoedelijk gebeurde dat omdat ze niet volledig waren overtuigd van haar kwade opzet. Het kind was op de grond gevallen. Cornelia Glas had bijvoorbeeld niet geprobeerd om het te verstikken.2A Het lijkt erop dat in het hierboven beschreven register sommige vonnissen uitvoeriger werden omschreven omdat ze juridisch gezien interessant waren. Blijkbaar was dat niet het geval met Theo dora de Steur. Haar proces was niet gecompli ceerd. In het gebed wordt vermeld dat ze haar kind van het leven heeft beroofd "zonder de min ste kloppinge des gemoeds, maar integendeel met de grootste gewilligheid." Dit was een van de voorwaarden om de doodstraf te kunnen krijgen. Het proces tegen Theodora was dus in juridische zin niet gecompliceerd. De problemen rond haar proces waren van een andere aard. De Verlichting en kindermoord Kindermoord werd in de periode voorafgaand aan de Verlichting gezien als een religieus en seksu eel misdrijf. De vrouwen die zich schuldig maak ten aan kindermoord, waren zwanger geraakt buiten het huwelijk. Dit feit alleen al was straf baar. Zij bedreven ontucht en het kind dat ze kre gen was voor hen alleen maar lastig. Door het uit de weg te ruimen, konden zij hun ontuchtige levensstijl voortzetten. Kindermoord was een onnatuurlijke daad, gericht tegen de schepping van God. In de achttiende eeuw veranderde onder invloed van de Verlichting het zelfbeeld van de mens. Door de rede konden oplossingen voor pro blemen worden gevonden. De mens was niet lan ger voor zijn lot afhankelijk van de gunst van God. Hij kon zijn lot in eigen hand nemen en de maatschappij verbeteren. Kindermoord was niet langer de daad van een individu, maar een maat schappelijk probleem. Niet langer werd uitslui tend naar de daad gekeken, maar ook naar de maatschappelijke omstandigheden die de vrouw kennelijk geen andere keus lieten dan haar onecht geboren kind van het leven te beroven. Het beeld van kindermoord als seksueel misdrijf werd losgelaten. Belangrijk is dat de vertegen woordigers van de Verlichting medelijden hebben met de vrouwen die hun kind ombrachten. De medicus Petrus Camper was als gerechte lijk deskundige betrokken bij een aantal kinder moordzaken in Amsterdam.25 Camper wijst op de omstandigheden waaronder kindermoord plaats vindt. De ongetrouwde aanstaande moeder zit in een lastig maatschappelijk parket. De enige zonde die zij heeft begaan, zo stelt Camper in 1774, is toegeven aan haar natuurlijke drift tot voortplan ting. De "ongelukkige vrijsters" zijn door listige mannen vervoerd en ongewenst zwanger geraakt. De man is vervolgens van het toneel verdwenen. Daarnaast mogen vroedvrouwen pas hulp verle nen als de man bekend is. Dat laatste is vaak een probleem, zodat deze vrouwen zonder hulp moe ten bevallen. De doop wordt in veel plaatsen geweigerd aan onwettige kinderen. De doop wordt alleen toegestaan als de moeder in het openbaar is vermaand. De openbare schande werkte kin dermoord dus kennelijk in de hand.26 Een recensent meldt na het lezen van het boek van Camper dat een lezer met een gevoelig hart zeker medelijden moet krijgen met de misleide vrouwen.27 Camper wijst vooral op de onredelijk heid van de maatschappij. Hij pleit in zijn betoog voor oprichting van een provinciaal tehuis voor vondelingen, waarmee volgens hem in Frankrijk reeds goede ervaringen zijn opgedaan. De medi cus pleit niet alleen voor verzachting van straf fen. Hij wil kindermoord voorkomen door de omstandigheden van de ongehuwde moeder te verbeteren. Camper is niet tegen de doodstraf op kindermoord. Hij is van mening dat naast kinder moord ook het te vondeling leggen van kinderen met de doodstraf bedreigd moet worden als het tehuis voor vondelingen eenmaal is gesticht.20 Een tegenstander van Camper wijst op het feit dat veel kindermoordenaressen geen onschuldige gevallen vrouwen waren, maar tegennatuurlijke monsters die bewust hun weerloze zuigeling had den vermoord.29 Niet alleen in de Republiek werd gediscussi eerd over de aanpak van kindermoord. In Duits land werd in de tweede helft van de achttiende eeuw een hevig debat gevoerd over de kwestie. In het tijdperk van de Duitse Aufklarung was kin dermoord een belangrijk thema. In april 1783 bij voorbeeld, vermoordde de 24-jarig'e dienstmeid Johanna Höhn haar eerstgeboren kind. In mei 62 Kindermoord in Middelburg

Zeeland | 2009 | | pagina 16