De plechtige onthulling van het Belgisch oorlogsmonument ter herinnering aan de in de Eerste Wereldoorlog gevallenen, op de begraafplaats Vredehof aan de Koudekerkseweg' te Vlissingen, 28 augustus 1921. (Beeldbank Gemeentearchief Vlissingen, nummer FA2427) piililliM bezoekers zouden er na de officiële ingebruik name over defileren. Met vele korpsen in de stoet, die elk dan één of meer passende stukken ten gehore zouden willen brengen, zou dat tot grote stagnatie geleid hebben... Het was gelukkig goed weer. Hoewel het 's morgens "een dreigend karakter" aannam, klaarde het later op en heeft het ten slotte "krach tig medegewerkt om één en ander te doen slagen". De vele belangstellenden die met de stoet waren meegekomen, onder wie ook familieleden van de omgekomen Belgische militairen, moesten wach ten op een voetbalterrein naast de begraafplaats op het sein dat ze konden opmarcheren voor het défilé. Hun wachten werd veraangenaamd door dat het bestuur van de voetbalbond ervoor had gezorgd dat op het terrein verschillende verver singen verkrijgbaar waren. Bij de onthulling van het monument werden de onvermijdelijke bloemrijke toespraken gehouden door de Vlissingse burgemeester Van Woelderen, vertegenwoordigers van de Herdenkingsbond en van de betrokken landen. Aanwezig waren offici ële afgevaardigden van België, Frankrijk en Engeland, militair attachés, leden van het Pro vinciaal Vluchtelingencomité, de plaatselijke comités van de Herdenkingsbond van Vlissingen en Middelburg, de militaire commandant van Zeeland en militairen van het garnizoen Vlissin gen. Zij werden omringd door de vaandeldragers van alle aanwezige organisaties. Een vliegtuig cirkelde rond om de plechtigheid luister bij te zet ten. Er werden vele kransen bij het monument gelegd, onder andere door de Belgische en Neder landse loodsen en door militairen van het garni zoen Vlissingen (officieren en onderofficieren apart), leerlingen van de rooms-katholieke scho len en de rooms-katholieke turnvereniging Sparta. Het geallieerde W01 -oorlogskerkhof in Vlissingen 71

Zeeland | 2009 | | pagina 25