Na afloop van de plechtigheid en het défilé, zo meldde de Vlissingsche Courant, hielden op de terugweg naar de stad de Vlissingse muziekgezel schappen Sint Caecilia, Ons Genoegen en de Post- fanfare er een opgewekte stemming in. Rond vijf uur scheepten de Belgische bezoekers zich weer in op weg naar huis. In de dagen daarna ontving het Vlissingse gemeentebestuur verscheidene bedankbrieven van Belgische nabestaanden, over de wijze waarop hun gestorven familieleden waren geëerd. Het monument: een diepere betekenis Wat was het voor een monument, dat zo veel bezoekers had getrokken? Dit "grootsch" monu ment, zoals het nu nog in volle glorie te bezichti gen is, doet op het eerste gezicht het meest den ken aan een piëta, een afbeelding van Maria met de gestorven Jezus op haar schoot. Aan de voor zijde van het voetstuk is een forse crucifix aan gebracht, met links en rechts daarvan de tekst: DECORUM EST PRO PATR1A MORI.8 De achterzijde van het voetstuk heeft de tekst: De Belgische Vaderlandsche Bond Herdenken om te Strijden Aan de verbondene Strijders La Ligue Patriotique Beige Se Souvenir pour Combattre aux Combattants 1914 - 1918 Zoals bij elke zinnebeeldige voorstelling kunnen er verschillende betekenissen aan het monument gegeven worden. De heer Timmermans, van de Vlissingse afdeling van de Herdenkingsbond, gaf er volgens de Vlissingsche Courant in zijn toe spraak bij de inhuldiging van het monument de volgende duiding aan: "Wij staan hier allen als toeschouwers te kijken naar de apotheose van de wreeden oorlog welke ons symbolisch daarstelt: De doodsstrijd van een stervende soldaat. Het doorschoten lichaam dat enkele uren van tevoren nog van jeugdige levenskracht blaakte ligt mat en hulpeloos, een menschelijk wrak gelijk. Geen harde trekken vertoonen zich meer op het gelaat, alle hartstochten zijn er uit geweken, alle driften hebben uitgewoed, geen menschenhaat, geen moordlust, geen opzwepende razernij, neen lief lijke kalmte en zacht-stille vrede liggen erop uit gespreid. Zo spreekt het kunstig stuk tot ons zijn taal van vrede en broedermin. Het toont ons in een aaneenschakeling van die vijftienhonderd zestig dagen der rampzaligheid en deug'dvergrui- zing de millioenen menschenlevens, welke geof ferd zijn aan menschenhaat en rassenstrijd in den afschuwelijksten aller oorlogen." Het "kunstig stuk" mocht volgens Timmer mans dan voor zichzelf spreken, de verslaggever van de Middelburgsche Courant die bij de plech tigheid aanwezig was interpreteerde het beeld toch weer op een andere manier. Volgens deze was het de Zeeuwse maagd die de stervende sol daat opving. Verschillende details waren hem opgevallen, en dat leidde tot de (impliciete) con clusie dat het bij de stervende soldaat om een Bel gische strijder ging: "Het hoofd van den ster vende heeft een verbonden schedel, en het gelaat getuigt van vlijmende smart, maar ook van berusting en hoop. Uit den linkerarm schijnt het leven reeds geweken en de half gesloten vuist hangt slap neer en wordt door een teedere hand van de maagd ondersteund. Daarentegen schijnt de rechterarm nog vol kracht en omvat de vuist het geweldige slagzwaard omkneld als een voor stelling van wat een voor zijn vrijheid kampende kleine natie vermag." De slachtoffers De meeste slachtoffers die op het geallieerde oor logskerkhof rusten zijn op de Zeeuwse kusten aangespoeld, van Cadzand in het zuiden tot Renesse in het noorden. Sommigen werden ook dieper de Zeeuwse zeegaten in aangetroffen, bij Nieuwdorp, Wissenkerke en Looperskapelle. In eerste instantie werden slachtoffers begraven in de plaats waar ze gevonden werden. Pas later, nadat het besluit was gevallen om één geallieerde begraafplaats voor Zeeland te stichten, werden ze naar Vlissingen vervoerd. Dat was vanaf het begin, van het moment dat de Herdenkingsbond het stichten van een oorlogskerkhof ter sprake bracht, de bedoeling: hier zouden alle geallieerde gesneuvelden uit heel Zeeland worden samenge bracht. Vooruitlopend op het formele besluit van de gemeente werd daar al mee begonnen in janu ari 1918. Na het einde van de oorlog gebeurde het 72 Het geallieerde W01-oorlogskerkhof in Vlissingen

Zeeland | 2009 | | pagina 26