g ihliLHU overbrengen meer systematisch. Op 11 april 1919 vermeldde de Vlissingsche Courant: "Een aanvang is gemaakt met het opgraven van geallieerde strijders, welke gedurende den oorlog in deze pro vincie waren ter aarde besteld, om overgebracht Het monument van het oorlogskerkhof gemaakt door de Antwerpse beeldhouwer Arthur Pierre, (foto Leo Hollestelle) te worden naar de speciale begraafplaats der geallieerden op het kerkhof alhier, teneinde aldaar te worden bijgezet. Zoodra de bijzet ting van allen heeft plaats gevonden, zal een aanvang worden gemaakt met de oprichting van een grootsch monument." Voor zover kan worden nagegaan, zijn inder daad alle 'Zeeuwse' slachtoffers naar Vlissingen overgebracht, op één na. Op de begraafplaats van Kamperland, op Noord-Beveland, bevindt zich het graf van W.G. Whitfield, tweede koksmaat van de Britse destroyer Eden die op 17 juni 1916 in het Kanaal verging. Waarom voor hem een uit zondering is gemaakt, is niet bekend. Op het moment van de officiële ingebruikname van het oorlogskerkhof, bij de inhuldiging van het monument, lagen er 38 militairen begraven: - 29 Britten (waarvan 5 niet geïdentificeerd) - 5 Belgen - 4 Fransen In de jaren daarna zijn er nog enkele verande ringen geweest. De graven van vier militairen van de eerste lijst uit 1921 zijn niet langer op de begraafplaats aanwezig (twee Britten, één Belg en één Fransman). Mogelijk is hun stoffelijk overschot gerepatrieerd. Daartegenover zijn er zeven graven van Britse militairen toegevoegd. Het gaat om drie waarvan de identiteit bekend is en vier die niet konden worden geïdentificeerd. Het totaal van de graven kwam hiermee op 41. Deze situatie was in elk geval in 1951 bereikt, maar waarschijnlijk al in de loop van de jaren twintig, en is sindsdien zo gebleven. Het merendeel van de Britten was zeeman (27), waaronder alle onbekenden. Drie van hen waren marinier (Royal Marine Light Infantry). Eén diende bij de Royal Navy Reserve. Hij is degene van wie bekend is dat hij bij de raid op Zeebrugg'e is omgekomen. Zes Britse slachtoffers waren vlieger, vijf van de Royal Air Force en één van de Royal Navy Air Service. Op het graf van de laatste staat "Dun kirk" vermeld. De plaats van een noodlottig afge lopen luchtgevecht? Op het kerkhof ligt ook een Britse soldaat begraven.9 Twee van de Belgen die in Vlissingen begra ven liggen, zijn geïnterneerde militairen die al aan het begin van de oorlog, in oktober 1914, in Middelburg zijn overleden. De andere twee Bel gen zijn pas aan het einde van de oorlog overle den. De omstandigheden van hun dood zijn niet bekend; vermoedelijk gaat het hier ook om geïn terneerden. De Belgische graven zijn voorzien van een schildje met de Belgische driekleur (met kruisje) en het opschrift "Koninkrijk België". De drie Fransen op het kerkhof zijn eind 1918, begin 1919 gestorven. Het waren krijgsgevange nen die na de wapenstilstand vanuit Duitsland gerepatrieerd werden. Een deel van de Fransen Het geallieerde W01-oorlogskerkhof in Vlissingen 73

Zeeland | 2009 | | pagina 27