jg iüllIiMliW werd via Vlissingen vervoerd, waar ze werden ingescheept om naar Duinkerken te worden over gevaren. Tijdens hun verblijf in Duitsland waren ze getroffen door de gevolgen van de economi sche blokkade door de geallieerden. Waar voor de Duitsers zelf de nood hoog was, was er niet veel animo om Franse 'mededaders' te sparen. Ze waren er in het algemeen slecht aan toe, ernstig verzwakt, en sommigen overleefden de reis niet. Als dat in Nederland gebeurde werden zij hier ook begraven. Volgens de Franse militaire adminis tratie zijn de in Vlissing'en rustende Fransen alle drie in de stad zelf overleden ("décédé en capti- vité" in "Flessingue (Belgique)"(!)). De Franse graven zijn getooid met een schildje met de Franse driekleur, althans twee ervan. Op een van de graven is om onbekende redenen een Belgisch schildje aangebracht.10 Een nieuw leven voor het oorlogskerkhof In 1979 ontving het gemeentebestuur van Vlis singen een verzoek van de Nederlandse Oorlogs graven Stichting om de drie Fransen die begraven waren op het geallieerde oorlogskerkhof 1914- 1918 te mogen overbrengen naar het Franse Mili taire Ereveld in Kapelle. Het verzoek was het gevolg van een vergevorderd plan van de CWGC" om de stoffelijke resten van de op Vredehof begraven Britse militairen naar een van de gro tere Engelse erevelden in België te verplaatsen. In dat geval zou er in Vlissingen geen sprake meer zijn van een echt geallieerd oorlogskerkhof uit de Eerste Wereldoorlog. De gedachte van de stichting was dat dan voor de Franse militairen eenzelfde oplossing als voor de Britten gekozen zou moeten worden. Dat de CWGC eindjaren zeventig 'haar' oor logskerkhof wilde opheffen, kwam doordat de situatie van de begraafplaats Vredehof in de zes tigjaar die verlopen waren sinds het inrichten van het geallieerde kerkhof nogal veranderd was. Dat was wel langzaam gegaan. Als gemeentelijke begraafplaats werd Vredehof op 1 januari 1924 gesloten, met uitzondering van het joodse gedeelte waar nog voldoende ruimte beschikbaar Het monument aan de achterzijde gezien, (foto Leo Hollestelle) Het geallieerde W01-oorlogskerkhof in Vlissingen 75

Zeeland | 2009 | | pagina 29