was. Wettelijk was de gemeente gebonden om de situatie daarna tien jaar te handhaven. In de praktijk bleef de begraafplaats veel langer in stand en ook toegankelijk voor bezoek en herden kingen. en belangstellenden.Voor de CWGC was dat niet aanvaardbaar. Vandaar het plan om te vertrekken Opvallend genoeg kwam ditmaal van binnen de gemeente Vlissingen zelf tegenspel. In een lij vige nota schetste de directeur gemeentewerken De begraafplaats Vredehof aan de Koudekerkseweg te Vlissingen na de inundatie van Walcheren in 1944. (Beeldbank Gemeente archief Vlissingen, nummer FA5182) In de Tweede Wereldoorlog, in 1944, had Vre dehof erg te lijden onder de inundatie van Wal cheren, waarbij grafmonumenten omvielen en de beplanting door het zoute water voor een groot deel vernietigd werd. Na die oorlog werd de begraafplaats min of meer in de oorspronkelijke staat hersteld. In de periode van wederopbouw kreeg het algemene deel van het kerkhof echter steeds meer het karakter van een park en verdwe nen gaandeweg grafmonumenten. Uiteindelijk werd besloten op het grootste deel van het terrein van Vredehof een kantoor en een depot van gemeentewerken te huisvesten. Daarnaast kwam er een plantsoen en een klein woonwagenkamp. Dit betekende dat het oorlogskerkhof'buiten kan tooruren', in het bijzonder in het weekend, niet langer toegankelijk zou zijn voor nabestaanden de situatie als volgt. Als de Engelse oorlogsslacht offers naar elders zouden worden overgebracht en vervolgens ook de Fransen naar Kapelle, zouden misschien alleen enkele Belgische graven over blijven, plus een ontluisterd monument. Dat monument was eigendom van Vlissingen - het was bij de ceremonie in 1921 door de Herden- kingsbond aan de gemeente overgedragen - en het zou voor de stad dan wel een erg droevig symbool worden van de inspanningen die des tijds getroost waren om de geallieerde gesneuvel den een waardige laatste rustplaats te geven. Een veel beter alternatief zou zijn om het gehele oor logskerkhof, dus alle graven en het monument, te verplaatsen naar de grote gemeentelijke Noorder begraafplaats.12 Opnieuw brak een fase van overleg, plannen 76 Het geallieerde W01-oorlogskerkhof in Vlissingen

Zeeland | 2009 | | pagina 30