en rekenen aan. De opzet bleek haalbaar en de kosten voor de gemeente waren beperkt. De ver plaatsing van de graven zou worden verzorgd door de CWGC en de verplaatsing van het monu ment zou gebeuren ten laste van de Belgische Hiermee kreeg het Eerste Wereldoorlogkerk hof een nieuwe eigen plek. Het ligt geheel los en op afstand van de (ook door de CWGC beheerde) geallieerde oorlogsgraven uit de Tweede Wereld oorlog, en van Nederlandse monumenten die ook Hel oorlogsmonument, mei 2009. (foto Leo Hollestelle) oorlogsgravenstichting. Even dreigde - net als in 1918 - een bestaande regeling over grafrechten roet in het eten te gooien, wat de kosten voor de betrokken organisaties met tienduizenden gul dens zou doen toenemen. Gelukkig werd ook nu een uitweg gevonden, ditmaal door vast te stellen dat een dergelijke overbrenging niet onder het begrip 'begrafenis' gevat hoefde te worden. Er werd gekozen voor een locatie aansluitend op het rooms-katholieke deel van de Noorderbe graafplaats. Het enig mogelijke obstakel was nog dat de plaatselijke pastoor zijn toestemming moest geven. Maar deze had geen bezwaar; logisch, gezien de wijze waarop na de Eerste Wereldoorlog rooms-katholiek Vlissingen het oorlogskerkhof omarmd en onder kransen bedol ven had. Op 23 april 1981 werd officieel besloten tot de verplaatsing. op de Noorderbegraafplaats aanwezig zijn. De verplaatsing is gerealiseerd op een manier alsof het oorspronkelijke ereveld is behouden, door hel als geheel op te pakken en het voorzichtig elders neer te leggen. Ondanks de breuk die dit ontegen zeggelijk met zich meebracht, is de overheersende indruk toch die van continuïteit: hetzelfde kerk hof, alleen nu ergens anders. Een altijddurend denkbeeld... Hoewel inmiddels de Noorderbegraafplaats om het 'nieuwe' oorlogskerkhof heen is gegroeid, heeft het ook nu - door de wijze waarop het is aangelegd, omgeven door strakke hagen - nog steeds het karakter van een eigen, afzonderlijke gedenkplaats. Het is keurig onderhouden en het monument is haast pijnlijk wit. Weliswaar raast aan de achter- Het geallieerde W01-oorlogskerkhof in Vlissingen 77

Zeeland | 2009 | | pagina 31