zijde van het monument het verkeer langs en is er uitzicht op een tankstation en een speelparadijs, maar dat verschilt niet van andere oorlogskerkho ven uit de Eerste Wereldoorlog in België en Frank rijk waaromheen de vooruitgang haar claims heeft gelegd. In alle drukte is het nog steeds een ver stilde plek, zichtbaar, maar nauwelijks herkend. In elk geval is de belofte om "ter eere van die roem rijke dooden een altijddurend denkbeeld op te rich ten" er tot nu toe waardig ingelost. Noten 1. Zie: P.H. Ritter jr., De donkere poort ('s-Gravenhage 1931), deel 2, 377. 2. Vlissingen werd eenmaal gebombardeerd: op 11 febru ari 1915 vielen er twee (Britse) bommen. Er was lichte schade. 3. Volgens goed gebruik had de bond ook een Franse naam: La Ligue Patriotique Beige Se Souvenir pour Combattre. 4. Voor meer informatie over de vliegbewegingen zie: Hans van Lith, Plotseling een vreselijke knal (Zaltbommel 2001). 5. Deze begraafplaats lag destijds buiten de stad, aan de noordwestzijde. 6. Timmermans was waarschijnlijk een van de Belgische loodsen die in Vlissingen woonden. Zijn huisadres was Spuistraat 65, een van de karakteristieke Jugendstil- stadsvilla's (villa Ivonne) die speciaal voor Belgische loodsen zijn gebouwd. 7. Schoonselhof wordt ook wel het Père Lachaise van Antwerpen genoemd. Hier rusten, vaak in monumentale praalgraven, veel Vlaamse kunstenaars en staatslieden. Ook Arthur Pierre zelf is daar begraven, zij het in een zeer eenvoudig graf. 8. Naar de in het Britse rijk aan het begin van de Eer ste Wereldoorlog veel geciteerde dichtregel van de Romeinse dichter Horatio: "Dulce et decorum est pro patria mori". Het "dulce" was voor de opdrachtgevers kennelijk toch wat te veel van het goede. 9. Gegevens over de Britse militairen zijn te vinden op de website http://cwgc.org/ onder "cemetries" en "Flushing". Het vergt enig zoekwerk, omdat slachtoffers van de Eerste en Tweede Wereldoorlog er door elkaar staan. 10. Gegevens over de Fransen (R. Duplouy, J.B. Hilpron, G. Pattou) zijn te vinden op http://www.memoiredeshommes.sga.defense.gouv.fr./ 11. De rechtstreekse opvolger en voortzetting van de IWGC. Door de veranderde verhoudingen in het Britse rijk was de I (Imperial) inmiddels vervangen door de C (Common wealth). 12. Dezelfde begraafplaats waar volgens het advies van de gemeentebouwmeester uit 1918 het oorlogskerkhof ingericht had moeten worden! Bronnen Gemeentearchief Vlissingen: - nr. 261, dossier medische politie, graven der geallieerde militairen 1918-1925, rubriek 20 b 3. - nr. 262, dossier medische politie, grafmonumenten 1915- 1935, rubriek 20 b 4. - nr. 1.776.1, dossier begraafplaatsen - overbrenging oor logsgraven 1914-1918. Vlissingsche Courant. Middelburgsche Courant. 78 Het geallieerde W01-oorlogskerkhof in Vlissingen

Zeeland | 2009 | | pagina 32