pElïTïMTSEI Gedeputeerde van Zeeland, G.R.J. van Heukelom lanceert de archeologische collectie via de website geschiedeniszeeland.nl. (foto Leo Hollestelie) vernoemd naar de wat excentrieke onderwijzer uit het Schouwse Burgh, die tussen ongeveer 1910 en 1940 het strand- en duingebied bij Wes- terschouwen systematisch onderzocht op bodem vondsten. Provinciaal archeoloog Robert van Dierendonck lichtte 'topvondst twee' toe, een driepootsteun voor potten waarin zout werd ingedampt. Een ogenschijnlijk eenvoudig, in Koudekerke gevonden voorwerp, dat waarschijn lijk stamt uit de Romeinse tijd. Dit poreuze, zacht gebakken aardewerk, vertelt het verhaal van de zoutzieders en vissausmakers die vanaf het Dis- hoekse strand Romeinse legioenen van smaakma kers voorzagen. De toenmalige bewoners van de Zeeuwse kust, de Menapii, kookten zout uit zee water. Enkele namen van handelaren zijn bewaard gebleven op bij Colijnsplaat gevonden Nehalenn ia-altaren. De aan Hazenberg verbonden archeoloog Guus Besuijen liet zijn licht schijnen over 'top vondst drie', de collectie-Gerhardt. Het betreft hier niet de verzameling van de bekende dichte res Ida Gerhardt, maar die van haar jongere zus Mia. Deze aan de Universiteit van Utrecht ver bonden mediëviste (1918-1988) vestigde zich na haar emeritaat in Domburg, waar zij zo'n 950 scherven aan de kustlijn verzamelde. Ongeveer eenderde daarvan betreft Romeins aardewerk, waardoor volgens Besuijen Gerhardt "de Romeinse nederzetting bij Domburg weer op de kaart heeft gezet". Mia Gerhardt was haar leven lang een verzamelaar van archeologische vond sten. Na haar dood liet zij haar grote privécollec- tie na aan het genootschap. Lobbyen Hoofd informatiediensten van de ZB Marlies Jongejan gaf een toelichting op het portaal www.geschiedeniszeeland.nl, de 'digitale voor deur' van de provinciale erfgoedorganisaties SCEZ, ZA (Zeeuws Archief) en ZB. Deze door velen gewaardeerde site wordt voortdurend uitgebreid, maar dat kost veel geld. Spreekster schroomde bij het uitspreken van deze woorden niet om een priemende blik te werpen op Van Heukelom, maar de gedeputeerde bleef - wederom - stoïcijns voor zich uitkijken. Even later was hem de eer gegund om de archeologische collectie met een druk op de knop te installeren op bovengenoemde site. Evenals slotspreker Lous Coppoolse, de genootschapsvoor zitter tijdens de periode dat het project werd uit gevoerd, meldde de gedeputeerde zijn voorgeno men toespraak te kunnen weggooien "omdat alles al gezegd was". Hoewel dat voor (ex-)politici doorgaans geen reden is de hun toegemeten tijd vol te oreren, hielden beide heren het kort. De uitsmijter was wel voor Van Heukelom: "Ik vind het anti-rookbeleid dom, omdat vanmiddag het g'rote belang van sigarenkistjes is aangetoond." Archeologische schatten van Zeeland 83

Zeeland | 2009 | | pagina 37