V ■^nsi bibuqt-^S ^^POELBV)^ Kindermoord en afscheid van Johny IMKiHCM BEW.EX^ 'tj Plat populisme is Zeeland vreemd, maar moord in een ver verleden waarover 'nieuw' materiaal beschikbaar komt, is een te aardig onderwerp om te negeren. Historicus Henk Broersma verhaalt over een gebed dat de eerwaarde Johannes Henry op 10 mei 1784 in Middelburg uitsprak. Dat gebeurde voordat Theodora de Steur op gezag van een rechterlijk vonnis werd gewurgd, omdat zij haar pasgeboren kind had omgebracht. De dood is voorts prominent aanwezig in een bijdrage van historicus en socioloog Leo van der Vliet. Hij onderzocht de geschiedenis van geval lenen uit de Eerste Wereldoorlog die hun laatste rustplaats vonden op de Noorderbegraafplaats in Vlissingen. Hoewel Nederland tussen 1914 en 1918 niet zonder moeite neutraal wist te blijven, kwamen toch veel slachtoffers van de belligeren- ten in Nederland terecht. Dit voorwoord krijgt wel een erg eschatolo gisch karakter, omdat hier nóg een afscheid wordt gemeld. Johny Kints, opmaker bij Zeeland's druk kerij Bareman te Terneuzen, gaat met pensioen. Jarenlang wist hij uit een grote stapel diskettes, cd-roms, briefjes met aanwijzingen, laatste cor recties per mail en net voor de deadline gepleegde telefoontjes met laatste verbeteringen, altijd weel een fraai vormgegeven blad te produceren. Zijn er ook nog vrolijker verhandelingen aan te kondigen? Gelukkig wel. Bijvoorbeeld de bij drage van Huib Zuidervaart, als wetenschaps historicus verbonden aan het Huygens Instituut, die in een artikel over de 'lllustre School' verslag doet van de eerste voorzichtige stappen naar aca demisch onderwijs in Zeeland. Stappen in de zes tiende eeuw welteverstaan, want het zou tot de eerste jaren van de eenentwintigste eeuw duren voordat de Roosevelt Academy in de provincie academisch onderwijs zou aanbieden. Reacties op artikelen in dit blad zijn zeld zaam. Het stuk in het vorige nummer over de Oegstg'eester dakpannen in Zeeland is daarop een positieve uitzondering. De inventarisatie van Betty Blikman bleek niet helemaal compleet. In dit nummer volgt een aanvulling. In de rubriek Genootschapszaken deze keer een sfeerimpressie van het op 23 april 2009 in Middelburg gehouden symposium 'Archeologi sche schatten van Zeeland'. Het genootschap pre senteerde daar in de Zeeuwse Bibliotheek de inventarisatie van haar omvangrijke collectie archeologische voorwerpen. In het volgende nummer volgt een aantal bijdragen van sprekers, onder wie van de grote man op dit vakgebied in Nederland, Leendert Louwe Kooijmans. Intern redactieg'edoe is voor lezers niet inte ressant. Toch is soms een mutatie het melden waard. Vanaf dit nummer is redactievoorzitter Bert Gerestein tekstredacteur ad interim. De ADZ-uitgever heeft reeds menig auteur uit zijn fonds voor (tekstuele en inhoudelijke) blunders behoed. Vanaf heden vervult hij die taak ook (voorlopig) bij Zeeland. In de vorige editie van deze rubriek werd gemopperd over het uitblijven van Zeeuwse festi viteiten naar aanleiding van de honderdste geboortedag van uitgever/schrijver G.A. van Oorschot/R.J. Peskens. Er schijnt nu toch iets te worden georganiseerd. Maar door wie? Voorlich ters van overheidsinstanties en culturele instel lingen wijzen naar elkaar. Het blijft dus afwach ten wie er wat uit de hoge hoed tovert. In de rubriek recensies en signaleringen geven bekende Zeeuwse wetenschappers als Lo van Driel, Huib Uil en Ad Beenhakker hun mening over recent verschenen publicaties. Vooral Van Driel maakt zich boos over een in zijn ogen beloftevol maar ondermaats boek. Eindigen we toch nog in mineur. Eric-Jan Weterings Introductie 49

Zeeland | 2009 | | pagina 3