schappelijk opzicht zou dit boek aanzienlijk waardevoller hebben gemaakt. Nu is Leve de Koning! helaas een weinig' pretentieus boek met veel plaatjes en redelijk wat stilistische uitglij ders. Te vaak zijn die afbeeldingen irrelevant. In feite geldt dat voor veel informatie in dit boek over al die pleisterplekken. De samensteller moet veel genoegen hebben beleefd om al die plaatsen op te zoeken! Lo van Driel A.R. Bauwens en I.H.J. Poissonnier, met een bijdrage van L.F. van Driel, Met een kus van liefde. Brieven van Isaac Benteijn, landbouwer op Scherpbier, aan zijn zuster Willemina, 1778-1794, Bijdragen tot de geschiedenis van West-Zeeuws-Vlaanderen, nr. 36, uitgave Heemkundige Kring West-Zeeuws-Vlaande- ren 2009. 400 blz., ISSN 1381-9542, 24,95. Een vaardige hand, een innige band met een zus, een scherp verstand en een beheerste nieuwsgie righeid, Isaac Benteijn uit Groede bezat al die eigenschappen. Het leidde tot een drukke corres pondentie die bewaard is gebleven, waardoor we ons nu kunnen inleven in de hartsgeheimen tus sen twee achttiende-eeuwers. Isaac Benteijn (1738-1799) en zijn zus Wille mina waren kinderen van een landbouwer. Hun vader overleed toen de beide kinderen nog geen tien jaar oud waren. De weduwe, Sara Egberts, hertrouwde met Francois Luteijn, die de nieuwe boer werd op de hofstede bij Scherpbier. Hij moet een grote invloed hebben gehad op de opvoeding van zijn stiefkinderen. De uitgevers van de brie ven, A.R. Bauwens en I.H.J. Poissonnier, beiden deskundigen op het gebied van de geschiedenis van West-Zeeuws-Vlaanderen, geven in hun uit voerige inleiding veel bijzonderheden over het milieu en de leef- en woonomstandigheden van Isaac Benteijn en zijn zus Willemina. Willemina trouwde in 1758 met de landbou wer Jannis Tack, Isaac met Dina Schrijvers, bei den uit de naaste omgeving. De toen 23-jarige Isaac Benteijn nam de exploitatie van de boerderij op Scherpbier voor zijn rekening. Mede door zijn bestuurlijke functies in Groede behoorde Isaac tot de vooraanstaande boeren. Na het overlijden van Jannis Tack hertrouwde Willemina met Johan Conradi, predikant van Ovezande en Driewegen. Na diens overlijden trad Willemina voor de derde maal in het huwelijk, met Jan te Water, dominee in Wemelding'e. Het vertrek van Willemina naar Zuid-Beve land was de aanleiding voor een intensieve en hartelijke briefwisseling tussen broer en zus. Weliswaar ontmoetten beiden elkaar regelmatig, maar de afstand was zodanig dat naast bezoekjes de briefwisseling het gewenste contact moest ver stevigen. Zakelijke belangen vormden de directe aanleiding want Isaac Benteijn behartigde de zaken van zijn zus. Hij deed dat met genoegen en zorgde dat alles deugdelijk en accuraat werd geregeld. Tussen 1778 en 1793 schreef Isaac Benteijn vele brieven aan zijn zus. Het overgrote deel daarvan, 205 in totaal, is bewaard gebleven. De correspondentie is eenzijdig: alleen de brieven van Isaac bleven bewaard. Het heeft weinig gescheeld of ook die zouden zijn verdwenen want bij herhaling verzocht Isaac zijn zus om brieven te vernietigen. Dat gebeurde niet. Integendeel, ze werden met zorg gekoesterd. De brieven geven, naast de zakelijke aspecten, inzicht in hetgeen een welgestelde boer in het laatste kwart van de achttiende eeuw belangrijk vond. De eigen belangen en die van de weder zijdse kinderen nemen daarin een belangrijke plaats in. Ook politieke en religieuze aspecten klinken in de brieven door. Isaac Benteijn was gecharmeerd van de nieuwe ideeën zoals die in Frankrijk vorm werden gegeven. Dat hij daarmee ook patriot was, zoals Bauwens en Poissonnier stellen, lijkt een wat voorbarige conclusie. Ben- teijns ideeën wijzen meer op sympathie dan dat hij de wens had zich als partijganger te manifes teren. Met een zwager als predikant kwamen ook religieuze aspecten aan de orde. Ook daarin toonde hij zich een man van zijn tijd. De idealen 86 Boekbesprekingen

Zeeland | 2009 | | pagina 40