en natuur, allemaal in kleur uitgevoerd in gouache (dekkende waterverf). Het boek van Karman is daarmee niet alleen een nuttig en handig naslagwerk, maar ook een lust voor het oog. Het is mooi vormgegeven door ADZ te Vlissingen. Het is dan ook bijzonder ver heugend dat de gemeente Noord-Beveland aan alle huishoudens van het eiland een exemplaar heeft aangeboden. Maar ook voor de niet-Peelan- ders, hetzij Zeeuwen, hetzij buitendijkers, is het een waardevolle aanwinst voor hun Zeeuwse boekenplank. Adri Karman heeft de laatste jaren in de hele provincie waardering verworven voor zijn geïl lustreerde rubriek in de PZC. Terecht is hij in 2008 onderscheiden met de Ruige Anjer van de Koninklijke Nederlandse Natuurhistorische Ver eniging, afdeling De Bevelanden. De rest van Zeeland mag jaloers zijn op dit Noord-Beveland- boek. Ad Beenhakker Wim Adriaansen, Jons Viruly, 1905-1986, vlieger en schrijver, Vleugels aan het woord gegeven, Aprilis 2008, 368 pp., 29,95, ISBN 978-90-5994-223-3. Vliegenier, schrijver en (onder veel meer) echtge noot van actrice Mary Dresselhuys Adriaan (roepnaam Jons) Viruly is 23 jaar na zijn dood nog steeds een 'bekende Nederlander'. Lucht- vaartdeskundige Wim Adriaansen schreef een biografie van deze kleurrijke figuur. Maar wat heeft Viruly (1905-1986) met Zeeland te maken? Het antwoord op die vraag staat al in de eer ste tientallen pagina's van het rijkelijk in zwart wit geïllustreerde boek. De vader van Jons werd in 1913 benoemd tot burgemeester van het Wal- cherse Westkapelle, waarop voor de jonge Viruly zeven Zeeuwse jaren zouden volgen. Op pagina 22 van het boek stelt de schrijver de vraag Mag Adriaan Viruly onder de Zeeuwen worden gere kend?" Adriaansen laat hem zelf het antwoord geven, via een citaat uit Virulys boek Mannen: "Maar ik heb daarbij ook bijna altijd het gevoel gehad, dat alles zijn kleur gekregen heeft door mijn jeugdjaren op Westkappel. Toen, tussen mijn negende en mijn zestiende, is het allemaal begon nen. Opkijken naar vliegtuigen... De Engelse en de Duitse in de eerste oorlog'. Meisjes. Het lezen en daardoor het schrijven. De zee. De lucht. De vertes. Alles. Die jaren hebben iets Zeeuws-essen tieels bijgedragen aan alles wat me later over kwam." Tussen 1930 en 1985 publiceerde Viruly foto-, jeugd- en instructieboeken, vertalingen en toneelstukken, die als appendix in Vleugels aan het woord zijn opgenomen. Zijn biograaf vraagt zich af waarom nooit eerder een boek over zijn hoofdpersoon verscheen. Die leemte is dus geluk kig g'evuld. Het boek van Adriaansen kreeg lovende kritieken, maar het Zeeuwse element kreeg daarbij nauwelijks aandacht. Die omissie is hopelijk hiermee rechtgezet. Ds. John Bijman, Jan Pleijte, Lenie du Bois en Arco Willeboordse, Godshuis Momument. 1050 jaar Sint Baafskerk te Aardenburg, Werkgroep 1050 jaar Sint Baafskerk, 42 pp. 7,50, geen ISBN. Verkrijgbaar bij de boekhandels Basting te Oostburg en De Drvkkery te Middelburg. Inlichtingen: tel. 0117-493014. De koorkerk van Zeelands oudste stad Aarden- burg' is anno 2009 nog steeds in gebruik als godshuis. In de vorige eeuw werden tijdens een restauratie onder het zand bijzondere middel eeuwse grafschilderingen ontdekt, waarvan er enkele zijn tentoongesteld in het monumentale gebouw. Bijzonder is voorts dat in de Sint Baafs jaarlijks de Mattheus Passion wordt uitgevoerd door de Nederlandse Bach Vereniging. De samen stellers van deze rijkelijk in kleur geïllustreerde brochure willen daarin dan ook "cultus en cul tuur" in de Sint Baafs presenteren. Daar zijn ze goed in geslaagd. Eric-Jan Weterings 88 Boekbesprekingen

Zeeland | 2009 | | pagina 42