De voorgevel van de Latijnse School aan de Latijnse Schoolstraat te Middelburg. Uit: M. Smallegange, Nieuwe Chronijk van Zeeland (1696). (ZA. Zei. 111. II nr. 678) stand, die eveneens plechtig werd geopend, zij het minder uitbundig' dan eerder in Leiden het geval was geweest. In diezelfde roerige jaren van de opstand tegen de Spaanse landsheer volgde ook de oprichting van enkele "lllustre Scholen".6 Zo'n lllustre School of Athenaeum was een instelling voor hoger onderwijs die alleen een academische basisopleiding mocht verzorgen, maar geen pro motierechten bezat. (Zo bezien is de huidige Roosevelt Academy dus een eigentijdse lllustre School.) In 1578 was het Noord-Vlaamse Gent - op dat moment nog volledig prinsgezind - de eerste stad met een dergelijke school. Het Zuid-Hollandse Dordrecht volgde een jaar later en het Gelderse Harderwijk sloot de rij in 1590. Datzelfde jaar echter, te weten in juni, namen de Staten van Zeeland het initiatief om ook in dit gewest een dergelijke academische instelling tot stand te brengen.7 Daarbij had men allereerst de stichting van een college van studenten in de theologie in gedachten, maar de uitbouw naar een meer uitge breide lllustre School - en wellicht uiteindelijk toch nog een heuse universiteit - leek toen nog alleszins mogelijk. De Middelburgse stadsregering was zelfs der mate enthousiast over dit initiatief, dat ze het in maart 1591 op zich nam om, naast "het geconsen teerde logement voor de studenten" ook een pro fessor in de Latijnse en Griekse taal "te haare koste" te onderhouden. Een maand later werd een "College der Studenten" daadwerkelijk opgericht.8 De opdracht om een theologisch hoogleraar te zoeken, volgde in augustus 1591. Op last van de Staten van Zeeland werd de Leidse hoogleraar in de theologie Lucas Trelcatius op pad gestuurd met de missie om een professor in de theologie naar Middelburg te beroepen.8 Hoe die speurtocht is verlopen, laat zich moeilijk meer achterhalen. Het schijnt dat als kandidaat-hoogleraar zowel Marti- Zeeuws preacademisch erfgoed 51

Zeeland | 2009 | | pagina 5