Een altijddurend denkbeeld Het geallieerde W01-oorlogskerkhof in Vlissingen L 18.2 Leo van der Vliet ln Vlissingen was het strijdtoneel van de Eerste Wereldoorlog dichtbij: een aangespoelde zeemijn op het Roeiershoofd, 1914-1918. (Beeldbank Gemeentearchief Vlissingen nummer FA22659) De Eerste Wereldoorlog is zeker niet ongemerkt aan Vlissingen voorbijgegaan. Evenals in andere steden in Nederland veroorzaakten schaarste, dis tributie en economische achteruitgang problemen. Daartegenover stond dat het een goede tijd was voor de scheepswerf De Schelde, de belangrijkste werkgever, door de grote vraag naar scheeps- ruimte. Maar er was meer dan alleen economie. Als marinehaven lag de stad op een cruciale plek aan de Westerschelde waar de Nederlandse neutraliteit tegen schendingen vanuit het zuiden en het wes ten gewaarborgd moest worden. Het belang van de vaarweg naar het bezette Antwerpen bracht mee dat, ook nadat eind 1914 het front op de lijn Nieuwpoort-leper gestabiliseerd was, er steeds weer sprake was van militaire acties, of althans van geruchten daarover. Door deze bijzondere positie werd Vlissingen, met alle Zeeuwse eilanden, vanaf 22 januari 1916 in staat van beleg verklaard. De oorlog was heel dichtbij. Het strijdtoneel rond de Duitse marine- en onderzeebootbasis van Zee- brugge lag letterlijk in het zicht, en soms ook in het gehoor. Op 10 augustus 1918 werd in de stad een uitvoering door het marinecabaret uit Nieu- wendiep afgelast omdat men op dat moment vanaf de Vlissingse boulevard de beschieting van de Belgische kust zo mooi kon zien...' De zeeva rende bevolking, van de veerdienst op Engeland, de vissers, de loodsen, moest dagelijks de gevaren van mijnen en torpedo's trotseren. En als die mij nen op de kust spoelden moesten ze, soms met grote risico's, onschadelijk worden gemaakt. Voortdurend was er ook de dreiging van bombar dementen zoals die welke 'bij vergissing' op Zie- rikzee, Sluis en Goes zijn uitgevoerd.2 Op verschillende plaatsen in en rond de stad zijn nu nog sporen van de Eerste Wereldoorlog te vinden, van de restanten van het fort De Ruyter tot de fraaie collectie foto's van in Zeeland neer gekomen oorlogsvliegtuigen, die berust bij het gemeentearchief. Er zijn enkele gedenktekens. Het gaat dan niet alleen over Nederlanders die door de oorlog - bij scheepsrampen of door ongeluk- Het geallieerde W01-oorlogskerkhof in Vlissingen 67

Zeeland | 2009 | | pagina 21