Nog meer Oegstgeester dakpannen gllilllfliW Betty Blikman-Ruiterkamp Mijn voorgevoel een Oegstgeester dak in de provincie Zeeland te hebben vergeten en de daaruit voortvloeiende vraag aan de lezers om tips, leverden resultaat op. Jhr. David Schorer uit Sehuddebeurs nam de moeite om me te vertellen over de dakpannen op de hofstede en bijgebouwen van buitenplaats Overduin bij Oostkapelle op Walcheren. "Gewoon de oprijlaan oprijden", adviseerde hij me. Aan het einde daarvan wachtte een grote verrassing. Al in de zeventiende eeuw bestond er een buiten plaats Overduin te Oostkapelle. In 1705 was het eigendom van de Middelburgse koopman David Schorer. Twee eigenaren later werd er een nieuw herenhuis op de buitenplaats gebouwd. Dit werd echter rond 1800 gesloopt, zodat er toen alleen nog sprake was van een boerenhofstede en 42 hectare grond. Dit bezit ging over op jhr. mr. Willem Cornelis Mary de Jonge, heer van Ellemeet en Eikerzee. Hij trouwde in 1839 met jonkvrouwe Wilhelmina Cecilia Petronella de Jonge, met wie hij acht kin deren kreeg. Rond 1841 liet De Jonge van Elle meet een nieuw buitenhuis bouwen, het huidige Overduin. De overige gebouwen werden opge knapt. In 1857 liet hij een grote stenen schuur naast de boerenwoning zetten. Op een gevelsteen staat het jaartal vermeld, en de namen van zijn kinderen: Cornelia Jacoba Maria, Bonifacius Marinus, Marinus Willem, Jan Willem Claude, Jan Hendrik Adriaan, Cecilia Wilhelmina Petro nella, Frederika, Magdalena Maria en Jacoba Maria. De voorkant en de wolfseinden van de schuur werden gedekt met Oegstgeester dakpannen en de achterkant met een goedkoper type pan. De hof stede zelf werd gerestaureerd in 1860. Ook hier werd de duurdere dakpan alleen voor de voorzijde gebruikt. Waarschijnlijk gebeurde dit omdat de achterkant van de schuur en het huis tegen de bosrand van de Manteling aan staan, van waaruit minder zicht op het complex is. De royale bakkeet, die voor de boerenwoning staat en aan alle kanten bekeken kan worden, is wel in zijn geheel gedekt met de Oegstgeester, uitgezonderd de aflat. Dit object brengt de teller in Zeeland op 42 met deze fraaie antieke dakpan gedekte gebouwen! Laatste nieuws! Kort voor het ter perse gaan van dit nummer meldde voormalig archivaris van Tholen, J.P.B. Zuurdeeg, nog een pand. Het betreft het gebouw aan Markt 2-4 in Tholen-stad. De teller staat dus nu op 43. Bronnen M. van den Broeke, Jan Arends. Buitenplaatsen op Walcheren, Alphen aan den Rijn 2001. W. Wijnaendts van Resandt, Geschiedenis en genealogie van het geslacht De Jonge uit Zierikzee. 1924. Deel twee, Familie vereniging de Jonge, Walburg Pers Zutphen 1985. De in 1857 gebouwde schuur van de buitenplaats Overduin te Oostkapelle. (foto Leo Hollestelle) Nog meer Oegstgeester dakpannen 79

Zeeland | 2009 | | pagina 33