dflHHI Middeleeuws aardewerk uit de collectie-Gerhardt. (archeologische collectie Zeeuws Genootschap, foto Hazenberg Archeolog'ie/SCEZ) Middeleeuwen en uit de Nieuwe Tijd. Het aarde werk is verzameld op een strook strand van circa 6 kilometer lengte. De overige strandvondsten van Domburg en omgeving in de collectie van het Zeeuws Genootschap betreffen circa 200 frag menten Romeins aardewerk. De samenstelling van de collectie-Gerhardt toont aan dat door andere vinders niet alle frag menten van Romeins aardewerk verzameld wer den. Uit het verschil in samenstelling kunnen we opmaken dat de gemiddelde strandwandelaar alleen de op het oog mooie en duidelijk herken bare fragmenten verzamelt. Van de 200 scherven is namelijk 70 procent het zogenoemde terra sigillata en geverfd aardewerk, Romeinse luxe producten van hoge kwaliteit. Hiervan is dan weer een buitengewoon groot deel versierde terra sigillata. Dit zijn scherven die de gemiddelde wandelaar opvallen en die hij herkent als iets bij zonders. Een weinig aansprekende scherf van gewoon gebruiksaardewerk wordt dan achtergela ten. Daarnaast is de vindplaats vaak slechts zeer globaal vermeld: bijvoorbeeld "Domburg", "Dom- burg-Oostkapelle" of "Domburg bij Westhove". Het ontbreken van de precieze vindplaatsgege- vens in combinatie met het eenzijdig verzamelen maken dit deel van de collectie ongeschikt voor kwantitatief onderzoek. Bijna eenderde van de collectie-Gerhardt betreft dus Romeins aardewerk. Hiervan is vrij wel geen enkele scherf toe te wijzen aan een andere scherf als delen van één pot, kom of bord. De fragmenten dateren zonder uitzondering uit de periode van circa 100 tot 250 na Christus. Daar mee komt de Romeinse aanwezigheid te Domburg overeen met het beeld in de rest van het deltage bied. Deze datering sluit eveneens goed aan bij de datering van de Nehalennia-altaren en de Romeinse munten die bij Domburg zijn gevonden. Omdat het materiaal door Gerhardt niet-selec- tief is verzameld, is het nuttig om de verhoudin gen tussen de verschillende soorten Romeins aar dewerk te bestuderen. Dit aardewerkspectrum kan een aanwijzing zijn voor het karakter van de nederzetting. De collectie is het studieonderwerp geweest voor een doctoraalscriptie in 1987.2 De auteur, Dick van de Vrie, concludeert hierin dat we op basis van de aardewerkvondsten bij Dom burg in de Romeinse tijd te maken hebben met een nederzetting met een duidelijke handelsfunc-

Zeeland | 2009 | | pagina 11