Humusniveau (Oud Duin) met scherven ontstaan door uitstuiving in het Jonge Duin. Het rijsscherm is geplaatst door de Dienst der Domeinen in een van de valleien van dal Z achter het Noordduin bij Westenschouwen. (foto J. Hudig, 1926, ZA, Verzameling J.A. I-Iubregtse Z3) 1910 is er sprake van vondsten: op 22 juni schrijft Hubregtse er een brief over aan prof. Hol werda (hun correspondentie in het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden is goed ontsloten). Op 26 september vermeldt de houtvester J.H. Jager Ger- lings "scherven van urnen en vuursteenen pijl spitsen" in een rapport over de domaniale duinen. Zelf noemde Hubregtse later de orkaan van 30 september 1911 als het begin van zijn speurtoch ten. Op het strand vond hij onder andere "kleine geestelijke medaillles", insignes uit de veertiende en vijftiende eeuw. in 1917 leidt meester Hubregt se het echtpaar Holwerda rond. Ze logeren dan in het bekende hotel Bom in Haamstede. Vlak daarna begint de bebossing van de domaniale duinen onder leiding van ir. A.G. Verhoeven. In 1919 ontbiedt deze inspecteur der domeinen Hubregtse in hotel Bom. De helmbeplantingen gaan gewoon door, vondsten of niet. Uit de contacten met Holwerda kwam een artikel voort dat Hubregtse enige autoriteit in Zeeland bezorgde: 'De Frankische nederzettingen in de duinen van Schouwen' dat in 1923 in het Rijksmuseum-periodiek OMROL verscheen. Wat hij in die publicatie Frankische (en ook Karolin gische) vondsten uit de duinen noemde, bleken dat later niet te zijn. De Karolingische munten en metalen voorwerpen uit de zevende en achtste eeuw van het strand tussen de huidige strandpa- len 13 en 15 koppelde Hubregtse aan het aarde werk uit de duinen. Wat hij Frankische kog'elpot- ten noemde, was echter Paffrath-aardewerk uit de twaalfde eeuw. Langzamerhand raakte het huisje van meester Hubregtse aan de Weeldeweg' in Burgh steeds vol ler: het werd een archeologisch depot. In 1938 is er nog een ontmoeting met Holwerda, die de vliedberg van Ritthem gaat bezoeken. Holwerda schrijft vóór de ontmoeting: "Ik zal in Goes mijn hoofd uit het raampje van een tweede klasse compartiment steken met een monocle in het linkeroog, eensdeels om U beter te kunnen zien, mn Archeologie

Zeeland | 2009 | | pagina 14