en tien cent. Deze Nieuwsbode was nog' maar vier jaar oud en had zich net vanuit een protestblad, de zogenoemde lilliputter, tot een echt nieuws blad ontwikkeld, met spoedig 1.500 abonnees en commercieel interessant. Het blad was de spreek buis van degenen die ontevreden waren over de malaise in Nederland en de hoge belastingen die niet ten goede kwamen aan de burgers." Jacob zag in dat er meer mogelijkheden waren met de krant. Hij probeerde eerst in Buffalo een Nederlandstalige krant uit te geven, maar dat project mislukte. Hij moest opboksen tegen slechte ervaringen die andere uitgevers hadden veroorzaakt. In New York lieten speculanten acht nummers van het blad De Nederlander in Noord- Amerika verschijnen, maar ze hielden dat niet vol waardoor de abonnees hun geld kwijt waren. Het idee liet Quintus echter niet los en hij probeerde het een jaar later in de staat Wisconsin nog een keer.12 Naar Wisconsin Het vertrek van Jacob uit de staat New York paste precies in het gedragspatroon van veel Neder landse immigranten. De meesten hadden wel genoeg geld om de overtocht te betalen, maar misten voldoende reserves om land aan te kopen, een bedrijf op te bouwen of een huis te kopen. Door een aantal maanden of jaren in de steden in New York of bij de aanleg van kanalen te werken, spaarden ze het bedrag dat ze nodig hadden voor de volgende etappe naar het westen. Zo werkte reisgenoot Frans van Driele negen maanden aan het Delaware ft Hudsonkanaal, voordat hij naar de nederzetting Holland in Michigan trok.13 Jacob Quintus zag betere mogelijkheden in het stadje Sheboygan aan de oostkant van de staat Wisconsin waar andere reisgenoten, de familie Souffrouw, zich hadden gevestigd. Het is goed mogelijk dat hij toen al een oogje had op Pieter Souffrouws jongere zus Catharina. Hij ves tigde zich in het voorjaar van 1849 te midden van een groeiend aantal Nederlandse immigranten. De plaats telde nog maar 700 inwoners bij zijn komst, maar de streek ontwikkelde zich snel. Hij opende een drukkerij waar op 16 oktober 1849 het eerste nummer van de Sheboygan Nieuwsbode van de pers rolde. Deze eerste Nederlandstalige krant in Amerika telde aanvankelijk slechts een voor- en achterkant met nieuwtjes uit Ameri kaanse vestigingen van Nederlandse immigran ten, advertenties van plaatselijke kooplieden en een samenvatting van het nieuws uit Nederland en uit diverse Amerikaanse kranten. Het bleek een gat in de markt en de krant telde al in 1850 vier dichtbedrukte pagina's. Quintus' werkwijze bestond uit nieuwsgaring door correspondenten, eigen artikelen en knip- en plakwerk uit andere kranten, zoals uit het vol gende gedichtje blijkt: "De Redacteur zit neer, met kranten overladen, Bijna verdwaald in 't nieuws, van alle nieuwsbladen.""1 Dankzij de (veelal Zeeuwse) correspondenten, die als dank voor hun informatie een gratis abonnement kregen, kwa men de verspreide Nederlandse immigranten te weten wie waar was terechtgekomen en ontstond er een netwerk. Ook in de andere plaatsen met een Nederlandse concentratie verschenen Neder landse kranten, maar deze beperkten zich tot hun eigen woongebied. De Sheboygan Nieuwsbode had de breedste horizon. Quintus berichtte over zaken die de emigranten direct raakten: de planning van spoorwegen, marktprijzen, de inrichting van de Amerikaanse regering, nieuwe wetten, het rechtssysteem, onderwijs en veelbelovende eco nomische activiteiten als de tabaksteelt en de kaasmakerij. Hij was een echte opinieleider die geregeld met de redacteuren van andere Neder landstalige kranten in discussie ging over het vestigingsklimaat en politieke trends.1'1 Het nieuws werkte twee kanten op. In Bom- menede bij Brouwershaven konden Nederlanders die in Amerika geïnteresseerd waren, voor een bedrag van vijftien gulden een jaarabonnement op de Sheboygan Nieuwsbode nemen bij Jacobs broer Dirk, terwijl de Zierikzeesche Nieuwsbode geregeld Amerikaans nieuws publiceerde dat Jacob aanleverde.16 Soms richtte Quintus zich in zijn krant rechtstreeks tot zijn landgenoten thuis. Toen in de zomer van 1857 de school van Oost- burg', Wisconsin, zonder meester zat, riep hij in de krant zijn voormalige collega aan de stadsar menschool te Middelburg, P.J. Helm, op om te solliciteren. Politiek De continuïteit in de relatie tussen de Zierikzee sche en de Sheboygan Nieuwsbode bleek het dui delijkst uit Quintus' politieke commentaren. De Zeeuwse krant was kritisch op de gegoede burge- Jacob Quintus 107

Zeeland | 2009 | | pagina 21