rij en adel en Quintus trok gelijk partij voor de Democraten tegen de aristocratische Whigs. Hij schreef aan het beg'in van 1850: "...wij gelooven dat elke lezer reeds lang' gevoeld heeft, dat wij de leer van Jefferson zijn toegedaan en het dus naauwlijks behoeft gezegd te worden, dat de Nieuwsbode tot de partij der Democraten behoort... Hij, de ware democraat, erkent alle klassen van zijne medeburgers, en behandelt de arme met even zooveel achting als de rijke... Hij verspreidt naar- stig'lijk de waarheden van het democratisch geloof en draagt zoo doende toe tot de instandhouding van juiste principels en de altijddurendheid onzer vrije instellingen en wetten."17 Naast een principiële kant aan deze politieke voorkeur, zat er ook een zakelijk voordeel aan. Plaatselijke Amerikaanse kranten overleefden alleen dankzij subsidies van een politieke partij. Dat gold ook voor Quintus, die zijn stempel als redacteur op de inhoud drukte en zijn politieke voorkeur breed uitmat. Hij drukte rapporten voor de staat Wisconsin en handelde in koffie en Hol landsejenever, totdat twee zakenlui op de verdie ping onder de drukkerij een slijterij openden.18 Zelf deed hij geregeld een gooi naar een politieke post, maar zonder succes. Hij begon als Demo craat, gaf enige tijd het Engelstalige partijblad de Democratie Secretary uit, maar liep in 1854 over naar de Republikeinen uit frustratie over het toe staan van slavernij in noordelijke staten, hopend om via deze nieuwe partij een functie in de wacht te slepen.19 Quintus werd tot secretaris van het gerechtshof gekozen, maar verloor dat ambt twee jaar later. Omdat de Republikeinse Partij nog volop in de oprichtingsfase verkeerde, waarin wilde ideeën over de vrijlating van slaven, angst voor immigranten en persoonlijk opportunisme de stabiliteit ondermijnden, keerde hij in 1857 terug in het kamp van de Democraten. Deze dubbele oversteek maakte zijn abonnees onrustig. Velen zegden hun abonnement op. Inmiddels was Amerika in een economische depressie terechtgekomen en raakte de gezond heid van Quintus ook in een crisis. In het voor jaar van 1858 verkocht hij zijn krant aan de Duit ser A. Pott, die al driejaar als vertaler en mede redacteur aan het blad was verbonden. De ver koop ontsloeg hem van zijn redactionele ver plichtingen zodat hij in de zomer een bezoek aan zijn verwanten en vrienden in Zeeland kon bren gen. Inmiddels had Jacob een eigen gezin.20 Verhuizing Vlak voor de lancering van zijn krant in 1849 moet Jacob in het huwelijk getreden zijn met Catharina Souffrouw. Hun eerste zoon John stierf als kind en twee dochtertjes overleden voordat ze een jaar oud waren. De omvang van het gezin bleef beperkt tot een derde dochter Jennie, gebo ren in 1854, en een tweede zoon John, die vijf jaar later het levenslicht zag. De zomer van 1858 was een keerpunt in het leven van Jacob Quintus. Niet vaak keerden immigranten zo spoedig terug voor een bezoek van drie maanden. Op 3 juni 1858 arriveerde Jacob Quintus met vrouw en vierjarig dochtertje Jennie in Rotterdam om via Antwerpen de (schoon-)familie in Oostburg en de maand daarop Zierikzee te bezoeken. Op 28 augustus keerden ze via Rotterdam, Hull en Liverpool naar New York terug.21 Na deze reis verhuisde Quintus naar de stad Grand Rapids in Michigan, waar hij meer econo mische mogelijkheden vermoedde onder de dui zenden landgenoten aldaar. In die plaats had zich al eerder zijn zwager Leendert Dooge gevestigd. Sinds 1854 was deze de eigenaar van een 'Nieuwe Hollandsche Winkel' in het centrum van deze jonge stad. Een bezoek aan Grand Rapids in mei 1857 had Jacob ervan overtuigd dat de stad zich zou gaan ontwikkelen tot de tweede stad in de staat Michigan, dankzij de overvloedige water kracht, goedkope bouwmaterialen en de uitste kende verbindingslijnen. Er waren drie spoor- weglijnen in aanleg, die de stad met alle hoeken van de staat zouden verbinden en die met land- schenkingen door de deelstaatregering werden ondersteund. Daarnaast stond het onderwijs er op hoog niveau en was het winkelaanbod uitstekend. Frans van Driele had er in 1849 de aanzet gege ven voor een Nederlandstalige protestantse kerk. Steeds meer Nederlanders vonden werk in de grote en kleine fabrieken, de ommelanden bloei den en een haven bij Holland zou de economische positie van de streek nog verder versterken.22 Deze inschatting bleek juist. Quintus begon opnieuw als uitgever, maar er was wel meer con currentie in de stad. Hij publiceerde zeven jaar lang het Democratische blad de Amerikaansche Stoompost (1859 tot 1866). Ook op latere leeftijd kon hij het krantenmaken niet laten. Nog in 1884 probeerde hij met De Nieuwe Courant een lezers- 108 Jacob Quintus

Zeeland | 2009 | | pagina 22