Hi Woonhuis van Jacob Quintus aan Prospect Street 18 in Grand Rapids, Michigan. Hij liet dit huis in 1859 bouwen, (foto Hans Krab bendam, juli 2008) kring op te bouwen, maar het succes van de She boygan Nieuwsbode kon hij niet evenaren. Omdat er geen exemplaren van deze kranten bewaard zijn gebleven, kunnen we zijn ontwikkeling niet verder volgen. Ook in de politiek boekte hij weinig vooruit gang. Hoewel Jacob in 1861 tot schoolopziener werd gekozen, leden zijn volgende pogingen om een gekozen ambt te bekleden schipbreuk.23 Zakelijk ging het Quintus echter voor de wind. Hij handelde in grond, opende een notariskantoor en zag zijn persoonlijk bezit in tien jaar tijd groeien van 500 in 1850 tot 6.000 in 1860. Nadat hij levensverzekeringen was gaan verko pen en agent van stoomvaartmaatschappijen was geworden, werd hij zelfs echt rijk: in 1870 rap porteerde de ambtenaar van de volkstelling dat hij 40.000 bezat.2'1 Ook bleef hij een centrale plaats innemen in de Nederlandse gemeenschap, hoewel hij kerkelijk zijn eigen weg ging. Hij ver liet de Fountain Street Reformed Church voor de Swedenborgianen, een mystieke variant van het christendom. De viering van de vestiging van de eerste Nederlandse kolonie in Michigan dertig jaar eerder, vond plaats op 1 oktober 1877 in zijn huis aan Prospect Street 18, in de beste wijk van Grand Rapids.25 Het vertrek van Quintus uit Wisconsin bete kende het voorlopig einde van de Nederlandsta lige pers in deze staat. Pas in 1890 zou er weer een Nederlandstalige krant, De Volksstem, ver schijnen vanuit De Pere, vlakbij Green Bay, uitge geven door een Vlaams-Nederlands duo ten behoeve van de rooms-katholieke gemeenschap. Het zwaartepunt van de Nederlandse protestantse immigranten was inmiddels definitief in de staat Michigan komen te liggen, rond de stad Grand Rapids. Onbedoeld had de Sheboygan Nieuwsbode daar een rol in gespeeld door de successen van Michigan in andere staten rond te bazuinen. De Nederlandse kolonie in de staat Wisconsin ont wikkelde zich anders dan die in de omliggende Jacob Quintus 109

Zeeland | 2009 | | pagina 23