staten. De eerste kolonisten kwamen aan in de stad Milwaukee en verspreidden zich in de omge ving. Ze hadden geen welomlijnd plan zoals de immigranten in Holland, Zeeland en Pella. Ook misten ze sterke leiders die de zaken regelden en de eenheid handhaafden. De doorsnee immigrant uit Nederland in deze staat had een redelijk bud get en kon een bedrijf ontwikkelen zonder daarbij al te veel op zijn stamgenoten te hoeven leunen. Het gevolg was dat kolonisten minder solidair hoefden te zijn. Het ontbreken van een wederke rige economische relatie tussen Nederlandse gemeenschappen in de steden en omliggende dor pen, zoals die wel bestond in Michigan tussen Grand Rapids, Holland en buurgemeentes, belem merde een voortgaande groei in Wisconsin. In de streek rond Sheboygan slaagde men er niet in om op tijd spoorlijnen verder naar het westen door te trekken, waardoor de aansluiting met de groei kernen spaak liep. Deze omstandigheden trokken immigranten aan die er de voorkeur aan gaven buiten het bereik van de door predikanten gedo mineerde vestigingen te wonen. Het stichten van eigen kerken verliep daarom langzamer en werd nog verder bemoeilijkt door onderlinge verdeeld heid. Waar in Michigan de kerken de motor voor verdere culturele ontwikkeling vormden, bleef Wisconsin lang een zorgenkindje. Redacteur Quintus paste in deze meer kritische houding ten opzichte van het kerkelijk gezag.26 Quintus heeft misschien niet al deze factoren onderkend, maar was als geen ander in de positie om de verhouding tussen de verschillende regio's te kunnen afwegen. Aan zijn unieke positie op het kruispunt van de Nederlanders in Amerika kwam een einde door zijn afscheid van de She boygan Nieuwsbode. Hij kon echter troost putten uit het gegeven dat de formule van zijn krant door anderen werd gekopieerd. Weekbladen in plaatsen als Holland, Michigan (De Hollander en De Grondwet) en Orange City, Iowa (De Volks vriend) namen de rol van de Sheboygan Nieuws bode als spreekbuis van de Hollanders in Amerika over.27 Slot Na het overlijden van zijn vrouw in 1903 trok Jacob in bij zijn dochter Jennie in Plainwell, Michigan, waar hij in 1906 op vijfentachtigjarig'e leeftijd overleed. De naam Quintus was toen allang in Nederland vergeten.28 Intussen is hij ruim een eeuw later weer als grondlegger van de Nederlandstalige pers in de Verenigde Staten aan de vergetelheid ontrukt. Hem komt niet alleen de eer toe de eerste levensvatbare Nederlandstalige krant in Amerika te hebben opgezet, zijn levens geschiedenis illustreert tevens hoe informele net werken de emigratiebeweging in Zeeland ver sterkten, hoe Zeeuwen meewerkten aan het leggen van een basis voor een onderling verbon den ketting van nederzettingen en hoe sommigen van hen alert reageerden op verschuivingen in de onderlinge verhoudingen tussen de gemeenschap pen. Jacob Quintus maakte optimaal gebruik van zijn ervaringen in Zeeland om een strategische positie in de Nieuwe Wereld in te nemen. Noten 1. A. Flikweert, 'De familie Quintus op Schouwen-Duive- land', Zeeuws Archief, Collectie Zeeuwse Genealogieën (toegang 166), inv.nr. 1030, en het digitale databestand 'Zeeuwen Gezocht'. 2. Zierikzeesehe Courant, 27 oktober 1837. 3. Tine Visser, Vernieuwing van het lager onderwijs in Zeeland in de eerste helft van de negentiende eeuw (Stadsdrukkerij Vlissingen, 1995), 63-69, 108, 145, 164, 173-177. Zeeuws Archief, toegang 45, Commissie van Onderwijs, inv.nr. 7: Quintus slaagde voor zijn eerste examen (onderwijzer vierde rang) op 3/4 april 1839, voor derderang op 14/15 april 1841 en voor zijn examen onderwijzer van de tweede rang op 8/9 oktober 1845. 4. Dingeman Versteeg, De Pelgrim-Vaders van het westen (Grand Rapids: C.M. Loomis Et Co., 1886), 24; William C. Walvoord, Windmill Memories (Cedar Grove: Villager Publications, 1979), 1 1. 5. Flans Krabbendam, Vrijheid in het verschiet. Nederlandse emigratie naar Amerika, 1840-1940 (Hilversum: Verloren, 2006). 6. Henry S. Lucas, Netherlanders in America. Dutch Immigra tion to the United States and Canada, 1789-1950 (Ann Arbor: University of Michigan Press, 1955; repr. Grand Rapids: Eerdmans, 1989), 196-225. 7. Zierikzeesehe Nieuwsbode, 23 augustus 1847. Frans van Driele in De Hope, 8 juni 1898. In Memoriam Francis Van Driele (z.pi.Rookus Printing House, 1900), 31. 8. Zierikzeesehe Nieuwsbode, 26 augustus 1847, en Jacob Quintus, 'Een terugblik over vijftig jaren', in De Grondwet, 21 november 1911. 9. Henry S. Lucas, red., Dutch Immigrant Memoirs and 110 Jacob Quintus

Zeeland | 2009 | | pagina 24