Aanwinsten september G.G. Trimpe Burger-Mekking In de algemene vergadering van de Koninklijke Hollandsche Maatschappij der Wetenschappen te Haarlem wordt jaarlijks een in druk uitgebrachte voordracht gehouden. In 2009 was dat Boek in Aanschouw. Over de veertiende eeuw als verre spiegel, door F.P. van Oostrom. De auteur vindt het opmerkelijk dat juist in de veertiende eeuw op literair gebied zoveel lijkt te veranderen. De klas sieke genres als roman, poëzie, mystiek en hagio grafie blijven, maar ook nieuwe genres doen hun intrede: toneel, moraliserende teksten, politieke gedichten, filosofie, satire en niet te vergeten veel teksten over kennis: reisverhalen, geneeskunde en juridica. Van Oostrom probeert in zijn voor dracht de oorzaken van deze verandering bloot te leggen. Volgens sommigen is de veertiende eeuw een tijd van chaos en deceptie, een 'moeras waar de mensheid af en toe doorheen moet waden'. Misschien daagden de crises uit tot herbezinning, actie en innovatie. Ondanks alle verwarring lijkt het dat bepaalde mensen nieuwe recepten gingen proberen, en zich wilden verwerkelijken buiten de gebaande paden om. Het leidde tot verwarring, mislukking, maar ook tot spannende vernieuwin gen. In het Volkscultuur Magazine (zomer 2009) schrijft J. van der Velden over de missie van het Museum Maluku in Utrecht: het erfgoed van de Molukse gemeenschap in Nederland te verzame len, te bewaren, te onderzoeken en te presenteren. De kruidnagel en de nootmuskaat kwamen oor spronkelijk alleen op de Molukken voor, reden voor de VOC in de zeventiende eeuw om niet tegen een aantal oorlogen op te zien om het monopolie op de specerijhandel in handen te krij gen. Na de onafhankelijkheid van Indonesië werd de positie van de KNIL-militairen onmogelijk omdat zij loyaal aan Nederland waren geweest. Daarom werd besloten deze groep tijdelijk naar Nederland te halen. De auteur beschrijft de geschiedenis van de Molukse gemeenschap, oude en nieuwe tradities, en het bondgenootschap tus sen dorpen op de Molukken. Van P. Dorwert is er een artikel bij de ten toonstelling 'Scherven en geluk' in Keramiekmu seum Princessehof in Leeuwarden, waar huwe lijksserviezen van vroeger en nu te zien zijn. We bemerken dan hoe de modegrillen door de tijd heen zijn veranderd: van romantisch gedeco reerde serviezen tot moderne effen uitvoeringen. Het Tijdschrift voor Nederlandse Taal- Et Letter kunde (2009, 2) neemt de relatie van de neerlan distiek met de buitenwereld in ogenschouw. Welke import en export bestaat er in de Neder landse taal en literatuur? In welke mate bepalen de resultaten van de Nederlandse taal- en letter kunde de agenda van andere disciplines, of is het juist omgekeerd? Of gaan de Nederlandse taal- en letterkunde hun eigen weg? In dit nummer vindt u bijdragen over de plaats van buitenlandse lite ratuur in de literatuurgeschiedschrijving, over de aansluiting tussen taalkunde en letterkunde, over geografische grensoverschrijdingen, spelling en fonologie en over de relatie tussen de letterkun dige neerlandistiek en de hedendaagse maat schappij. Heemschut (juni 2009) gaat voor een groot deel over de geschiedenis en de restauratie van het Koninklijk Paleis in Amsterdam. Het gebouw werd ontworpen door Jacob van Campen, en werd destijds wel het achtste wereldwonder genoemd. De eerste steen werd in 1648 gelegd, pas in 1705 was het stadhuis klaar. De eerste koning van Nederland - Lodewijk Napoleon - promoveerde in 1808 het stadhuis tot paleis. Verschillende restau raties volgden. Over de wel dan niet uit te voeren gevelreiniging wordt tot nu toe gediscussieerd. Volgens D. Mulder, secretaris van de Commissie Amsterdam van Heemschut, moeten we hopen dat men afziet van het schilderen van de gevel, omdat de ongeschilderde toestand een historisch gegeven is, en opdat het patina en het historisch gegroeide kleurbeeld behouden blijft. Het Jaarboek 2007/8 van de Oudheidkundige Kring 'De Vier Ambachten' in Hulst, geschreven door J. de Kort, heet 'De plaats van het geloof in 112 Aanwinsten

Zeeland | 2009 | | pagina 26