Hendrik Albert van Dalsum (1868-1944). (Collectie Carlo Buysrogge, Hulst) het leven van Hendrik Albert van Dalsum (1868- 1944)'. Het is een kerkhistorische studie, waarin de worsteling' van een liberaal katholiek met geloof en moderniteit centraal staat. Van Dalsum werd in 1868 in Haarlem geboren en werkte vanaf 1889 op een notariskantoor in Arnhem. De tijd in Arnhem vormde hem voor zijn verdere leven. Hij werd lid van de Vereniging St. Vincentius, en ontfermde zich in die functie over kinderen uit arme en instabiele gezinnen. Hij droeg vol over gave zijn overtuiging uit dat sociale misstanden niet met aalmoezen verholpen konden worden maar dat alle katholieken zich daadwerkelijk moesten inzetten voor meer rechtvaardigheid. Van Dalsum was voorstander van de scheiding van kerk en staat. In 1903 werd hij notaris te Hulst. Hij stimuleerde de bevolking tot oprichting van boerenleenbanken en wilde dat arbeiders en kleine middenstanders lid konden worden van boerenbonden. De aanpak van de sociale proble matiek en zijn publicatie over pachtcontracten zetten kwaad bloed bij de gegoede boeren en landeigenaren. Er ontstonden steeds meer span ningen tussen Van Dalsum, de gegoede katholie ken en de kerkelijke overheid. Volgens de laatste bestond de oplossing voor de sociale kwestie in een vroom christelijk leven. De moeilijkheden leidden tot een breuk met de kerk. In 1913 bleek tijdens de verkiezingsstrijd om de Tweede-Kamer zetel van district Hontenisse dat Van Dalsum zich op politiek gebied meer aangetrokken voelde tot het vrijzinnig liberalisme dan tot de confessionele partijen. Wat zijn godsdienstige overtuiging betreft ging hij God steeds meer zien als de oor delende rechter die de mens beloonde of strafte, en in de Staten van Zeeland sprak hij in 1932 over de crisis als een gevolg van het zich afwen den van God. In 1944 is Van Dalsum in Hulst gestorven. Uit België ontving het Genootschap Tic, tijd schrift voor Industriële Cultuur (2009, 2), een themanummer: 'Leven in de Brouwerij'. Samen maken we een wandeling langs de vele brouwe rijen, en krijgen een stukje geschiedenis over Gents cultureel erfgoed. M. Hanson schreef het artikel 'Brouwers en brouwerij van 1824 tot 1918 aan Apostelhuizen/Koepoortkaai in Gent vóór de komst van brouwerij Meiresonne'. Deze buurt werd niet opgenomen in de wandeling, maar is een mooi voorbeeld van een ander stukje rijke brouwersgeschiedenis in Gent. De Verslagen 8t Mededelingen van de Koninklijke Academie voor Nederlandse Taal- en Letterkunde te Gent (2008, 3) bevat een artikel van J. Weis- gerber: 'Het afwijzen van de wraakzucht in de 17de-eeuwse tragedie: het voorbeeld van Corneille en Vondel'. Bij beiden blijkt het afwijzen van wraakzucht en geweld in de eerste plaats een geloofsdaad te zijn waarbij de Voorzienigheid de Aanwinsten 113

Zeeland | 2009 | | pagina 27