beperkt door tijdens de bouw zelf streng toezicht te houden en zich voordien al persoonlijk te bemoeien met de aanbesteding van zijn werk. En hij voegde zich gemakkelijk naar nieuwe wensen en eisen van opdrachtgevers. Een van de eerste opdrachten die Levinus de Bruijne aan het begin van de twintigste eeuw kreeg, betrof de bouw van de meelfabriek Walze- molen in Sas van Gent. Te oordelen naar de foto op bladzijde 10 van het boekje, was het een prachtig industrieel monument, dat in 2002 gesloopt is. Na 1910 begon het bureau echt goed te lopen. De Bruijne ontwierp een groot aantal bedrijfsgebouwen langs het kanaal: weegbruggen, een groentedrogerij en -zouterij, een gasfabriek, vlasschuren, een bierbrouwerij en loodsen voor de firma August de Meyer Et Zn. Na een korte biografische schets en een inlei dend hoofdstuk over het werk van De Bruijne behandelt De Koning een aantal van diens gebou wen in detail: de Boerenleenbank, het Diaconie huis en het rusthuis Scheldeoord in Terneuzen, alsook het huis Avondrust, de hervormde diaco nie, de gereformeerd-vrijgemaakte kerk en het prachtige gemeentehuis in Hoek. Vanaf 1918 tot 1946, het jaar waarin hij zich terugtrekt uit het bureau, ontwerpt en bouwt De Bruijne ook grote hoeveelheden woningen voor nieuw opgerichte woningbouwverenigingen in Zeeuws-Vlaanderen. In twee slothoofdstukken (waarvan de titels de inhoud overigens niet goed dekken) wordt het Nachleben van het architectenbureau behandeld tot aan 2000, wanneer het bureau opgaat in een samenwerkingverband. In een mooi 'Slot' geeft Johan de Koning een waardering van het werk van Levinus de Bruijne en zijn zoons, dat hij ook in ruimer historisch en architectonisch verband weet te plaatsen. Het aardige van architectuur is dat het de enige kunst is die gratis op straat te kijk staat. Voor beeldende kunst, schilderkunst, literatuur, muziek enzovoort moet je naar binnen (en meestal betalen), voor bouwkunst hoefje maar de straat op te lopen. Johan de Koning, die zelf architect is, maakt uitstekend duidelijk wat de verdiensten van het architectenbureau De Bruijne zijn. Aan de hand van zijn beschrijvingen van de door De Bruijne ontworpen gebouwen die nog bestaan, kun je leuke en leerzame wandelingen door een aantal Zeeuws-Vlaamse gemeenten maken. Frits Smulders Noten 1. Voor een volledig overzicht, zie www.zeeuwsarchief.nl/ archiefwinkel/zeeuwsekaternen.htm. 2. Zie www.industrieelerfgoedzeeland.nl/tag/gotzen. Diederik Veerman (red.), Tegenpolen. Op expeditie naar contrastrijke poolgebieden. Walburg Pers, Zutphen 2008. 176 blz. ISBN 978-90-5730-574- 4, 29,95. Tegenpolen is gewijd aan de ontdekking van de poolstreken in verleden en heden. Zoals de titel al aangeeft, komen zowel het arctische gebied ais Antarctica aan bod. Speciale aandacht wordt besteed aan het Nederlandse aandeel in deze ont dekkingstochten en aan de bedreigingen van de arctische en Antarctische natuur. Typisch Zeeuwse aspecten zijn er overigens maar weinig. Weliswaar is Michiel de Ruyter in zijn jonge jaren op walvisvaart geweest, maar dat zouden we nu nog nauwelijks weten als hij niet op zijn oude dag een befaamde zeeheld zou zijn geworden. Bij Sjef van Dongen ligt dat net andersom: toen hij een gewaardeerd Zeeuws bestuurder werd, lag zijn poolavontuur al ver achter hem. De meteoroloog Buys Ballot werd in Kloetinge geboren, maar verliet Zeeland met zijn ouders al enige weken later, om er nooit meer terug te keren. Van groter belang zijn de bijdra gen die het Nederlands Instituut voor Ecologie, Centrum voor Estuariene en Marine Ecologie te Yerseke en de Zeeuwse bioloog Ko de Korte aan het poolonderzoek leveren. Boekbesprekingen 119

Zeeland | 2009 | | pagina 33