Archeologie, Klagende Maeghden en Floor Wibaut BEW. EX. s^2pD F LBO^ We koppen met een trits onderwerpen die hope lijk de nieuwsgierigheid prikkelt. Een flink deel van dit nummer bestaat uit bijdragen aan het symposium 'Archeologische schatten van Zee land' dat eerder dit jaar werd georganiseerd in Middelburg. In het vorige nummer verscheen een sfeerimpressie van de bijeenkomst, waarop het Genootschap de inventarisatie van zijn omvang rijke collectie archeologische voorwerpen presen teerde. Dat gebeurde in samenwerking met het Leids archeologisch bureau Hazenberg, dat de inventarisatie uitvoerde. Wetenschappers hebben doorgaans enige tijd nodig om hun ogenschijnlijk oraal luchtig gepre senteerde bevindingen adequaat op papier te krij gen. Dat is hier in betrekkelijk korte tijd gelukt, zodat de lezers thans kennis kunnen nemen van bijdragen van Leendert Louwe Kooijmans, Guus Besuijen en Frans Beekman. Emeritus hoogleraar Louwe Kooijmans is dé autoriteit in Nederland op zijn vakgebied, die ingaat op het belang van de collectie. Guus Besuijen is een aan Hazenberg verbonden archeoloog die een deel van het onder zoek voor zijn rekening nam en in zijn bijdrage de rol van onderzoekster Mia Gerhardt belicht. Historisch geograaf en amateur-archeoloog Frans Beekman ten slotte belicht het belang van de (deel-)collectie-Hubregtse. Klagende Maeghden van Jacob Cats kwamen aan de orde tijdens een recent gehouden leden vergadering van het Genootschap. Hoogleraar musicologie aan de Roosevelt Academy Albert Clement presenteerde daar de door het Genoot schap in de serie Exempla Musica Zelandica uit gegeven bundel met de titel Mourning maidens and other songs. An anthology. 'Go West young man, go West', was een bekende kreet in de negentiende-eeuwse geschie denis van de Verenigde Staten. Dat deed een aan tal inwoners van Zierikzee. Zij maakten aanvan kelijk in hun geboorteplaats een krant, kregen het emigratievirus te pakken en brachten vervolgens in hun nieuwe vaderland een krant uit. Onder zoeker en adjunct-directeur van het Roosevelt Study Center Hans Krabbendam onderzocht hun activiteiten. Er schijnt een economische crisis te heersen en de markt voor het Zeeuwse boek is al langer niet best. Een schraal aanbod lijkt dus voor de hand te liggen, maar recensenten van dit blad blijken geen moeite te hebben om besprekens- waardige titels te vinden. In vorige voorwoordjes in dit blad bekriti seerde ik het gebrek aan 'officiële' Zeeuwse initi atieven om de honderdste geboortedag van de in Vlissingen geboren uitgever/schrijver G.A. van Oorschot/R.J. Peskens (1909-1987) te herdenken. Ondanks vage toezeggingen van diverse overhe den, lijkt er nog weinig te gebeuren. Als de notabelen het laten afweten, moet ken nelijk het voetvolk in actie komen. Aangaande Van Oorschot is dat vooralsnog niet het geval. Een beter lot is op dat gebied F.M. Wibaut 1859- 1936) beschoren. De gemeente Amsterdam memo reert de dit jaar 150 jaar geleden geboren man, die vooral bekend werd als wethouder in die plaats ('Wie bouwt? Wibaut!'). Floor Wibaut was een geboren Vlissinger, die zijn fortuin maakte bij een Middelburgse hout handel. Reden genoeg om ook in zijn geboorte provincie stil te staan bij deze markante Zeeuw. Middelburger Henk Licher nam het initiatief om Wibaut ook in Zeeland te herdenken: met een tentoonstelling, met een gevelsteen en met een boekje over Wibauts Zeeuwse jaren. Het gaat om een particulier initiatief dat van Zeeuwse overhe den en andere belangstellenden vooralsnog een warm onthaal kreeg. Een mooi particulier initiatief dus, dat - op welke wijze dan ook - steun verdient. Het is wel licht een merkwaardige manier om deze inleiding af te sluiten, maar toch: iedereen die meent op een of andere wijze iets te kunnen bijdragen aan deze actie, kan zich wenden tot: Henk Licher, Spanjaardstraat 52, 4331 ES Middelburg, 0118- 644701. Eric-Jan Weterings Introductie 89

Zeeland | 2009 | | pagina 3