waren ook de tijd waarin de wereld op grote schaal vanuit Europa werd geëxploreerd en ont sloten. Door de ontdekkingsreizen en handels vaarten werden exotische landen bekend en wer den al snel ook tal van bijzondere voorwerpen uit den vreemde aangevoerd, die werden uitgestald 1 De helft van het votiefaltaartje, gewijd aan Hercules Magusa- nus dat in 1515 bij Westkapelle zou zijn opgevist. (Zeeuws Museum, G3232, foto I. Wennekes) in de rariteitenkabinetten van welgestelde parti culieren. Alles wat het weten waard was, werd verzameld, vooral naturalia en etnografica, maar ook antiquiteiten.5 Naast de traditionele verzame lingen van de meest uiteenlopende exotica wer den ook gespecialiseerde verzamelingen aange legd, met name van tropische schelpen, maar ook van munten en andere oudheden/' Die kunnen gezien worden als de voorlopers van de latere, institutionele, wetenschappelijke musea en zijn dat in sommige gevallen ook daadwerkelijk geweest. Zo was het Theatrum Anatomicum van de Leidse Universiteit verlevendigd met opgezette dieren (waaronder een krokodil) en oudheden, waaronder Egyptische mummies. Die zijn het oudste bestand van het Museum van Oudheden, samen met de grote collectie klassieke beelden van Gerard van Papenbroek, die in 1743 in het bezit kwam van de universiteit en daar een plaats kreeg in de oranjerie van de hortus botanicus. Archeologie in het KZGW Het is geheel in de lijn van deze geleerde verza melwoede dat het Zeeuws Genootschap vanaf zijn oprichting het bijeenbrengen van collecties als een der hoofddoelen zag, en daar maakten de 'Archeologische Voorwerpen' deel van uit. In de eerste plaats waren dat bodemvondsten uit Zee land, maar voor het Genootschap als wetenschap pelijke omnivoor waren ook objecten die reizigers van verre hadden meegenomen welkom: uit Pom- peji, uit Carthago, in de beste traditie van het 'antiquarianisme' uit die tijd, de liefhebberij in Diverse vondsten uit de vliedberg bij 's-Gravenpolder. (archeologische collectie Zeeuws Genootschap, foto Hazenberg Archeologie/SCEZ) 92 Archeologie

Zeeland | 2009 | | pagina 6