De collectie-Gerhardt ÜPHHWHW Guus Besuijen Een belangrijk onderdeel van de archeologische collectie van het genootschap is het legaat van dr. M.l. Gerhardt. Dit legaat bestaat uit honderden aardewerkfragmenten afkomstig van de stranden bij Oostkapelle en Domburg op Walcheren. Mej. Gerhardt verzamelde de scherven van 1978 tot 1985 door de stranden bij haar woonplaats Dom burg systematisch af te lopen. Ze hield een nauw keurige administratie bij. Zo ontstond geleidelijk aan een collectie van wetenschappelijke waarde. Wie was dr. M.l. Gerhardt? Mia Gerhardt (1918-1988) was hoogleraar medië vistiek aan de toenmalige Rijksuniversiteit Utrecht en de zus van dc bekende dichteres Ida Gerhardt. Na haar pensionering in 1977 keerde zij terug naar Domburg, waar zij in haar jeugd had gewoond, en werd ze actief voor het Konink lijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. Van 1978 tot 1985 verzamelde zij zeer regelmatig aardewerkscherven van het strand en legde haar vondsten nauwkeurig en systematisch vast. Zo werd ieder fragment afzonderlijk gedetermineerd - vaak met de hulp van toenmalig provinciaal archeoloog Jan Trimpe Burger - en werd de exacte vindplaats geregistreerd. Na haar overlijden in 1988 werd haar collectie archeologica opgenomen in die van het Zeeuws Genootschap. Het betreft meer dan 900 fragmen ten handgevormd aardewerk uit de Late Ijzertijd en Romeinse tijd, gedraaid Romeins aardewerk, Vroeg- en Laatmiddeleeuws aardewerk en aarde werk uit de Nieuwe Tijd. Toch lijkl Gerhardts interesse niet alleen archeologisch te zijn geweest. Zij was destijds eveneens betrokken bij tatt21 5 fi 7 c Romeins aardewerk uit de collectie-Gerhardt. (archeologische collectie Zeeuws Genootschap, foto Hazenberg Archeologie/SCEZ) Archeologie 95

Zeeland | 2009 | | pagina 9