Wandeling "(SHngerJïösch) De Wandeling, ca. 1900/'10. (foto A.C. de Mooij, Beeldbank Gemeentearchief Schouwen-Duiveland, ZS 1623) plaats, genaamd Park-Lust, van heden af geopend zijnde, zoo beveelt hij zich in de gunst zijner geëerde Stad- en Landgenooten", schreef hij in de krant. In Park-Lust zouden "te bekomen zijn onderscheidene soorten van Wijnen, Bieren, Likeuren en andere Ververschingen. Hij verzekert eene alleszins solide en civiele bediening, en ver zoekt zijne gunst en recommandatie."37 Het etablissement heeft niet lang bestaan. Al na een maand bood Bucker te koop aan "een nieuw gebouwd Woonhuis, genaamd Park-Lust, staande en gelegen in de Nieuwe Wandeling'".38 Het overlijden van zijn echtgenote Maria Reine eind september kan daarmee te maken hebben. Uit de aanduiding van Park-Lust als woonhuis en niet als uitspanning blijkt dat hij het bedrijf toen al had beëindigd. Bucker behield wel zijn herberg te Schuddebeurs. Nieuwe plannen Na de voltooiing van de Wandeling zou het niet lang duren voor er plannen ontstonden om de rest van de stadswal eveneens als wandelplaats in te richten. Al tijdens de aanleg van de Wandeling bestonden er waarschijnlijk reeds plannen in die richting. Een van de werkzaamheden die in sep tember 1830 begonnen, was namelijk "het twee maal omploegen en het schoonmaken van de 2e Wandelweg'".39 Dit betrof vermoedelijk een gedeelte van de wal van de Nobelpoort tot aan de Hoofdpoortstraat. Ook op dit stuk waren grote delen van de stenen stadsmuur al decennialang verdwenen. Wel stonden er bomen, die in 1830 gerooid en verkocht werden.40 Tegelijk met het verwijderen van puin en het ploegen van de vrij gekomen g'rond werd de wal enigszins verbreed. Het resultaat was een soort dijk die de stad aan de noord- en westzijde omringde. Hoewel ervan een aangelegd park op dit deel van de wal nog geen sprake was, werd het toch als wandelterrein gebruikt. Er waren in de zomer van 1833 zo veel mensen op de wallen wezen wandelen dat de grond er vast was aangestampt. De behoefte aan een openbaar wandelpark was duidelijk. Het gemeentebestuur ontving' dan ook in sep tember 1833 een brief met drie ontwerptekenin gen voor de aanleg van een wandelpark op de rest van de wal van de Nobelpoort tot aan de Hoofd poortstraat. Na de uitvoering van dat plan zou de gehele wal in een park zijn herschapen. De afzen- 130 Zeer bevallige wandelingen"

Zeeland | 2009 | | pagina 12