i f*0ïEMEH der was Adriaan Moens van Bloois, griffier bij de rechtbank te Zierikzee.41 Moens bood aan om des gewenst bij de uitvoering behulpzaam te zijn. Zijn wens was, zoals hij zelf schreef, om "aan deze stad nuttig te zijn, en eene verbetering te helpen bevorderen, die zoo veel vermaak en genoegen, aan derzelver ingezetenen zal kunnen aanbrengen." Moens presenteerde zijn plannen op drie kleine kaarten. De eerste toont het stuk van de Nobelpoort tot aan de Zuidwellepoort. De tweede betreft de wal van de Zuidwellepoort tot aan de Westpoort. De derde kaart laat het deel zien tus sen de Westpoort en de Hoofdpoortstraat, waar de wal aansloot op de straat. Burgemeester De Crane nam met belangstel ling kennis van het voorstel en liet ook zijn echt genote meekijken. Hij noteerde: "Het plan komt mij en mijn vrouw excellent voor en ik acht de hulp van dhr. M. extra goed en aanneembaar." Wel had hij behoefte aan een begroting". Om de kosten van plantgoed zoveel mogelijk te beper ken, opperde hij dat aangesloten zou kunnen wor den bij de bestaande beplanting in de tuinen aan de binnenzijde van de stadswal: "Agter de huizen staat mooi plantsoen maar niet genoegzaam, ech ter wellig't genoeg om te beginnen en langzaam aan het geheel verder te brengen." Op verzoek van De Crane leverde Moens enige tijd later een begroting van de kosten in, gespeci ficeerd per tekening. Voor de aanleg van de drie delen van het park tezamen zou de stad 887 gul den kwijt zijn.42 De gemeente meldde Moens dat "de door U voorgelegene plans een algemeenen bijval hebben gevonden in de gevoelens van de edelachtbare heeren raadsleden". Daarom "geven wij ons de eer U den dank der regering te betuigen voor de gele verde vruchten van Uwen arbeid tot medewer king aan het doel, zoo tot verfraaijing onzer stad als tot vermeerdering van het genoegen onzer ingezetenen." Moens werd uitgenodigd om in overleg met de burgemeester en de stadsarchitect de uitvoering ter hand te nemen.43 Adriaan Moens van Bloois De indiener van de plannen, Adriaan Moens (1791-1855), woonde zeifin Zierikzee en was daar griffier van de rechtbank. Later werd hij er rech ter. Van 1836 tot zijn overlijden was hij raadslid en vanaf 1846 wethouder. Daarnaast was hij lid van de Provinciale Staten van Zeeland. Hij bleef zijn leven lang ongehuwd en woonde in bij zijn broer Jan Isebree Moens en diens echtgenote. Hij erfde de heerlijkheid Bloois en noemde zich vanaf toen Moens van Bloois. Moens was een zeer actieve onderzoeker van de Zeeuwse geschiedenis, vooral die van Vlissin- gen en Zierikzee, en hij publiceerde enkele arti kelen daarover, onder meer in de Zeeuwsche Vólks-Almanak. Verder zette hij zich in voor armenzorg en volksverzekering. Behalve op deze gebieden was Moens ook actief als tuinontwerper. In 1833, het jaar waarin hij de plannen voor Zierikzee vervaardigde, erfde hij samen met zijn broer de buitenplaats Buiten- lust bij Zonnemaire van zijn moeder. Daar ging hij aan de slag om de tuin te verfraaien "en tot zijn overlijden in 1855 ging er geen jaar om, waarin niet de eene of andere belangrijke verbe tering of verfraaiing werd aangebracht".44 In datzelfde jaar maakte hij een ontwerp voor een openbaar park in Tholen. Dit zond hij naar het gemeentebestuur, waarvan zijn zwager als raadslid deel uitmaakte. Het plan werd in dank aanvaard en in 1834 en 1835 uitgevoerd.4,> Het ontwerp van Moens bestond uit een afwisseling van enkele open stukken met gazon, waarop bloemperken en vrijstaande bomen waren aange plant, en dichte hakhoutbosjes. De tekenstijl van dit ontwerp toont de hand van een ervaren ontwerper. Moens had zich dui delijk verdiept in de techniek van de tuinkunst. Mogelijk maakte hij daarbij ook gebruik van het Magazijn van Tuin-sieraaden van Gijsbert van Laar, het destijds populaire niodellenboek voor tuinen en tuingebouwen dat in 1831 zijn derde druk beleefde, kort voordat Moens aan de slag ging met zijn ontwerpen voor Tholen en Zierik zee. Zowel de manier van tekenen als van ont werpen toont duidelijk de invloed van Van Laar. Wellicht heeft hij dit boek zelf in bezit gehad. Het Slingerbos De plannen van Moens bestrijken het hele gebied dat tegenwoordig het Slingerbos heet en dat loopt van de Nobelpoort westwaarts en vervolgens langs de singelgracht tot aan de Hoofdpoort straat. Het bijzondere aan het wandelpark ten "Zeer bevallige wandelingen" 131

Zeeland | 2009 | | pagina 13