de brede waterplassen der Schelde en de vlakke weiden van Schouwen heenen strijkende, niet missen kunnen van eenen zeer nadeeligen invloed te zijn op den groei der hoornen, zoodat slechts die boomsoorten voor de beplanting zul len geschikt zijn, die eenigzints tegen de winden bestand zijn." Moens dacht daarbij aan abelen en populieren als opgaande bomen. In hun beschutting zouden dan eventueel ook andere boomsoorten geplant kunnen worden. In zijn ontwerpen geeft hij Canadese en Italiaanse populieren aan als aan vulling op de genoemde soorten. Op sommige plaatsen zouden "halve willige pooten" geplant kunnen worden. Als deze aan sloegen, zouden ze volgens Moens "in grooten getale bij elkander staande, vooral langs den waterkant, geen onbevallig g'ezig't op [leveren], zoo als ik zulks langs de wallen te Leiden en te Tholen heb opgemerkt." Leiden kende hij uit eigen waarneming omdat hij daar had gestudeerd. De wilgen op de wallen van deze steden stonden daar waarschijnlijk evenwel niet voor de sier maar om met hun wortels de wal te verstevigen, en als leveranciers van hout. Ook in Zierikzee zouden de wilgen, "kunnen gehakt wordende, ook nog eenig' voordeel opleveren". Tussen het hakhout en de opgaande bomen zou men voor de sier andere planten kunnen plaatsen: "Voor sommige groeperingen of strooken derzelve, kunnen tot afwisseling, zulke grooven en min kostbare heesters worden gebruikt, als het weligste g'roeyen, en het beste tegen den wind bestand zijn, als flieren, cornixen, seringen, jasmijns, en derge lijke." Net zo min als bij de Wandeling, was hier sprake van zitgelegenheid voor de bezoekers of van prieeltjes. De boomkweker Jan van Sas nam in 1839 het onderhoud van de walplantsoenen op zich, inclusief dat van de stadsboomkwe- kerij.46 Besluit De parkaanleg op het stuk van de wallen van de Nobelpoort helemaal tot aan de Hoofdpoortstraat kreeg de naam Slingerbos. Onder die naam bestaat het nog steeds, zij het dat de oorspronke- De Wandeling, juli 2009. (foto M. van den Broeke) "Zeer bevallige wandelingen 133

Zeeland | 2009 | | pagina 15