Voor Omroep Zeeland heeft Leen de Broekert van 2001 tot 2007 wekelijks, op zondagochtend, een uitzending over klassieke muziek verzorgd; hij was zowel samensteller als presentator van het radioprogramma Schoonoord, dat hij als motto de woorden "Muziek die u raakt" meegaf. Voor de PZC schreef hij een aantal jaren muziekrecensies, waarin hij zich weliswaar liet kennen als een pleitbezorger van de originele uit voeringspraktijk, maar zijn collega-musici met kennis van zaken, genuanceerd en met mildheid beoordeelde. Epiloog Wie het leven van Leen de Broekert overziet, wordt getroffen door de veelzijdigheid van zijn muzikale activiteiten, die veel voor Zeeland bete kend hebben en tegelijkertijd dit belang te boven gaan. Leen heeft veel muziek uitgevoerd, hij heeft veel muziek onderwezen, en hij heeft veel in het openbaar over de taal der engelen gespro ken. Bij al deze verdiensten bleef hij immer een uiterst bescheiden mens. Hij bezat de bescheiden heid van hen die waarlijk begaafd zijn en aan wie geldings- en etaleringsdrang vreemd zijn. Hij had een uitstekend gevoel voor humor en kon geestig spotten en typeren als de heste. Hij wist de men sen geweldig bij de neus te nemen met zijn komi sche verzinsels. Zo liet hij de nietsvermoedende luisteraars van Omroep Zeeland eens (op 1 april...) twee menuetten op klavichord van Mozart horen, nota bene door de componist zelf gespeeld, op 14 februari 1763; deze Vibration History (of ViHis), zo vertelde hij gemoedereerd, was door een Amerikaanse geleerde uit Stanford, Alan Waddington, door extrapolatie van het fysi sche nulpunt te voorschijn getoverd uit het hout van het instrument, waarin de trillingen van Mozarts spel bewaard waren gebleven. Bovenal was hij beminnelijk en vriendelijk in zijn omgang met mensen groot en klein. Te zijner herdenking werd op 16 augustus een bijeenkomst in de Middelburgse Koorkerk gehou den. Namens de Zeeuwse instellingen waarvoor hij zich verdienstelijk heeft gemaakt (de Zeeuwse Muziekschool, het Zeeuws Genootschap, de Zeeuwse Bibliotheek, de Koninklijke Oratorium- vereniging' van Middelburg en de Koorkerkge meenschap), werden lovende woorden gesproken over de intellectueel en muzikaal begaafde Leen en de innemende persoon die hij was. Collega's en leerlingen speelden werken van zijn hand voor piano en orgel en composities die zorgvuldig waren geselecteerd en in een mooi programma bijeengebracht waren: werk van Bruch, Froberger, Telemann, Bach, Mozart, Tsjaikovski en Debussy. Ook werd er gregoriaans gezongen. Het was een passend openbaar afscheid. Leen is gestorven op 29 juli. Bij zijn begrafenis op zijn geboortegrond, op 4 augustus, werd het eerste vers uit het dertiende hoofdstuk van Pau- lus' brief aan de inwoners van Corinthe gelezen: Al ware het, dat ik de talen der mensen en der engelen sprak, en de liefde niet had, zo ware ik een klinkend metaal, of luidende schel geworden. Deze tekst werd gekozen in overeenstemming met het woord dat in de rouwbrief stond: Hij verstond de taal der engelen. Maar Leen had ook de liefde, die Paulus voorop plaatst en waartoe wij in het leven zijn gesteld. Bij zijn graf werd door een kleine schare verwanten en vrienden in het Nederlands de oude hymne In paradisum te ducant angeli gereciteerd. De engelen zullen hem daar zeker heen hebben geleid: zij verstonden immers zijn taal, gelijk hij de hunne. FS 1. Een gespecificeerde opgave van de cd's en de muziek die erop te beluisteren valt, is te vinden op http://www. leendebroekert.nl/index.php?inc=item5&lang=nl. 148 In memoriam Leen de Broekert

Zeeland | 2009 | | pagina 30