Aanwinsten december 18.4 G.G. Trimpe Burger-Mekking Schilderijen, muurschilderingen, werken op papier van Johnny Beerens is uitgegeven als jaar boek van de Heemkundige Kring West-Zeeuws- Vlaanderen. Het boek is onderverdeeld in de vol gende afdelingen: Op de grens van land en licht, Schilderijen, Werk op locatie, Werk op papier, Papierscheppen en Muurschilderingen. L. van Driel leverde de tekstbijdrage. De uitgave biedt een indrukwekkend beeld van het werk van Johnny Beerens, een Zeeuwse kunstenaar, wonend en werkend in Breskens in Zeeuws- Vlaanderen. Het historisch tijdschrift Holland (2009, 3) is een themanummer: Randstad. Om de bijzondere posi tie van de Randstad te begrijpen kunnen we niet volstaan met de bespreking ervan in de twintig ste eeuw. Het vroegere polderlandschap neemt een centrale plaats in in de voorgeschiedenis van de latere Randstad. R. Rutte biedt een duidelijk overzicht van economische en ruimtelijke facto ren die de structuur van de Randstad bepalen en gaat daarvoor terug tot de dertiende eeuw. J. Zuijderduijn laat zien dat de Hollandse ste den al in de veertiende eeuw tot elkaar veroor deeld waren door toedoen van de landsheer, die ervoor zorgde dat de steden wederzijdse financi ële verplichtingen hadden. P. van de Laar en K. Zweerink schrijven in hun artikel 'De randstad: een vreemde metropool' dat er geen dominant centrum is maar vier stede lijke centra die zich in functioneel opzicht onder scheiden en complementair ten opzichte van elkaar zijn. Volgens auteur H. Kaal is de concur rentiepositie op cultureel gebied groot. De steden steken elkaar eerder de loef af dan dat gezocht wordt naar versterkende samenwerking. Al met al dragen de auteurs in dit nummer bouwstenen aan voor een integrale geschiedenis van de Randstad en ze presenteren een agenda voor een noodzake lijk debat over de toekomst van de Randstad. De Handelingen van de Koninklijke Kring voor Oudheidkunde, Letteren en Kunst van Mechelen (2008) is opgebouwd rond drie thema's: Mechelen in de Eerste Wereldoorlog, de Mechelse voetbal ler-dichter Remy C. Van de Kerckhove, en de resultaten van het bouwhistorisch onderzoek naar beschermde panden in de Mechelse binnen stad. B. Vansteenwegen schetst de verhoudingen binnen het Mechelse stadsbestuur en de relatie met de Duitse bezetter. G. Clerbout geeft een beeld van het dagelijks leven in oorlogstijd en als aanvulling wordt de oorlogskroniek 1914-1918 van kanunnik Appelmans behandeld. Van Remy C. Van de Kerckhove wordt de levensgeschiedenis gegeven door J. van der Auwera, en zijn literaire werk wordt voor het voetlicht gebracht door Y. T'Sjoen. Het derde thema gaat over de panden Cadix in de Frederik de Merodestraat, het hotel Douglas dit Scott en het Aartsbisschoppelijk Paleis op de Wollemarkt. Het Bulletin van het Koninklijk Belgisch Instituut voor Natuurwetenschappen (Brussel 2008) biedt drie werken aan: Biologie, Entomologie en Aard wetenschappen. In het deel Biologie schrijven K. Wouters en K. Martens het artikel 'Three further new species of the Cyprideis species flock (Crustacea, Ostracoda) from Lake Tanganyika (East Africa)'. De soorten verschillen voornamelijk van elkaar door de vorm van de kleppen en de structuur van de scharnieren. De ontdekking van deze nieuwe soorten bevestigt weer de mening dat er meer soorten van Cyprideis zijn dan tot nu toe was aangenomen. Verder een artikel dat een nieuwe beschrij ving geeft van de Speocyclops orcinus, een col lectie verzameld in Cave Iriberi in de Franse Pyreneeën, die vergeleken wordt met de soorten die al eerder zijn beschreven uit een collectie in Karlsruhe. De Nordrhein-Westfalische Akademie der Wis senschaften und der Künste zond een werk: Pus kin. Schicksal des Dichters, Wandlungen seiner Dichtung, geschreven door H. Rothe. Aanwinsten 149

Zeeland | 2009 | | pagina 31