Behalve de biografie zijn vooral de twee bijla gen van belang, die de historische achtergrond van de dichter behandelen en zijn dichtkunst met haar bijzondere ontwikkeling' begrijpelijk probe ren te maken. De kijk van Poesjkin op de gebeur tenissen in Rusland zijn duidelijk te volgen in zijn werk. Ook van de Nordrhein-Westfalischen Akademie afkomstig zijn de drie lijvige delen Incipitarium liturgischer Hymnen in ostslavisehen Handschrif ten des 11. bis 13. Jahrhunderts. Een flink aantal mensen heeft zeven jaar aan deze editie gewerkt. Nadat in 1966 het grote werk over de oorspronke lijke Griekse hymnen was afgesloten, werd het gemis aan een werk over de Slavische hymnen steeds meer voelbaar. De Bayerische Akademie der Wissenschaften (München) heeft een symposium gehouden over de Ökologisehe Rolle der Flechten, en de voor drachten van die dag onder dezelfde titel gepubli ceerd. Flechten zijn levensgemeenschappen van paddenstoelen en algen, die in symbiose samen leven. Ze kunnen bijna overal voorkomen en bie den veel dieren leefruimte, voedsel en bescher ming. Bepaalde door paddenstoelen gemaakte Flechten spelen een belangrijke ecologische rol doordat ze bescherming bieden tegen te inten sieve zonnestraling en toxische en zware meta len. Sommige soorten kunnen leven onder zeer moeilijke omstandigheden, bijvoorbeeld in een extreem koude of warme omgeving die voor andere organismen onleefbaar is. Flechten zijn voor wetenschappers en vooral voor natuurbe schermers interessant. Van de Atta della Accademia Nazionale dei Lincei uit Rome ontving het genootschap het boek La statua bronzea con ritratto di Germanico da Ame lia (Umbria), geschreven door G. Rocco. (Rome 2008). De geharnaste figuur met het afgebeelde hoofd van Germanicus, gevonden in Ameria, is een van de weinige bewaarde monumentale bron zen beeldhouwwerken. De betekenis ligt in het feit dat de tegenwoordige verschijning is ontstaan uit een combinatie van verschillende delen. De thorax behoort bij de Hellenistische periode, begin eerste eeuw. Op de borstplaat is afgebeeld hoe Achilles Troilus doodt, wat kan duiden op de gewenste vernietiging van de Romeinen als afstammelingen van de Trojanen. Het zou een van de vele objecten kunnen zijn die als buit naar Rome gebracht werden in de tijd van de oorlogen van Mithras. Het werk werd ook nog eens getransformeerd in een beeld van een Romeinse generaal die zijn troepen toespreekt. De chronolo gie van de toegevoegde delen en het feit dat het beeld is ontdekt in Ameria suggereren dat het in de loop van de tijd veranderd is in een beeld dat waarschijnlijk L. Cornelius Sulla voorstelde, tot wiens eer in verscheidene steden beelden werden opgericht. Veel later werd het beeld voorzien van een nieuw hoofd en gezien als eerbewijs aan de jonge prins Germanicus. La statua bronzea' 150 Aanwinsten

Zeeland | 2009 | | pagina 32