kwijting gegeven van het geleende bedrag van 50 kronen, maar van de ballingschapsbrief "ende van allen den rechten die hij metter ballingscepe voorscreven up hem g'hevoerdert heift". Onder die rechten zal onder meer het geldbedrag vallen. In het testament van Wolfert V uit 1411 staat dat het lichtwijf (lichtwive) drie groten krijgt (op p. 82). We moeten echter tot p. 219 (nr. 104 d.d. 10 juli 1455) wachten voordat uitgelegd wordt dat hiermee niet de gangbare betekenis 'lichtekooi' bedoeld wordt, maar iets anders. Wat zou hier (ook nog' in nr. 123) bedoeld zijn, een ledichwijf een (misschien ongehuwde) dame zonder al te veel geldzorgen? De uitgevers houden zich op de vlakte. In oorkonde nr. 3 viel de naam van Klaas (Nicolaas, Clays) van Borsele. Die kende ik niet en moest dus opgezocht worden in de index. Volgens Overzicht I is hij een broer van Wolfert II (de vader van Wolfert III), maar in de index (p. 373, 387) wordt Klaas abusievelijk opgevoerd als broer van Wolfert I. We komen hem in nr. 7b (12 febru ari 1351) weer tegen, nu ook vergezeld van twee zonen (Wolfert en Hugeman, zie ook Overzicht 5). Soms worden de normen wel heel strikt aan gehouden. De Hendrik Allardszoon van nr. 30 (zie boven, d.d. 3 februari 1446), de geldlener van Hendrik van Borsele, wordt blijkens de index (p. 381) niet gezien als de Hendrik Allardszoon die nog geen zeven jaar eerder optreedt als schepen van Middelburg, en wel in februari, maart en mei 1439, bij transacties waarbij ook steeds Hendrik II van Borsele betrokken is. Inderdaad, dit valt niet te bewijzen, maar er zijn toch aanwijzingen (de bekendheid met de schepenbank van Middelburg, de betrokkenheid bij transacties van Hendrik van Borsele, de tijdsduur) dat het hier om een en dezelfde persoon handelt? Genoeg voor wat betreft de kritiek. Die kritiek is marginaal, want er staat zo veel goeds tegenover dat we volmondig erkennen dat hier een mijlpaal is bereikt, niet alleen in de wereld van de oorkon- denboeken, maar ook voor de Zeeuwse geschiede nis. Dit cartularium loopt over van nieuwe feiten. Er zitten mooie pareltjes in verscholen. Ik probeer mij hier te beperken tot die afschriften waarvan een origineel niet ergens in een archief rust. Wat dacht u van die burgers van Den Bosch die in 1448 Hendrik II van Borsele aanhielden bij Heeze en hem vervolgens net zo lang gijzelden totdat hij een schuldbekentenis van maar liefst 225 pond Vlaams schreef? Borsele reisde nota bene als gezant van de hertog Filips de Goede. Helaas voor de burgers ging de vlieger niet op, omdat Filips de Goede zich met het geval bemoeide. Ook geven veel stukken inzicht in de huwe lijkspolitiek van de Van Borseles, de relatie met Engeland, en zeer vele aankopen door de Van Borseles. Om een indruk te krijgen geef ik hier een opsomming, die lang niet volledig is en zich vooral tot Walcheren beperkt. Maar ook voor Zuid-Beveland is er veel materiaal te vinden. Het betreft de aankoop van de watermolen en het maalrecht in Vlissing'en, van ambacht en leen- land, vronen, werven, voorhoven, molen en dijk in Serooskerke, van ambacht, land, huis, erf en molen te Big'gekerke, van land in Zanddijk, van leenland en ambacht te Nieuwerkerke in de Oost hoek, in Ser Poppekerke, Westkapelle-Buiten en Boudewijnskerke, en in 's-Heer Abtskerke (Zuid- Beveland); van ambacht in Kleverskerke en Noord-Gaping'e (hier met tienden), van ambacht in 's-Heer Abtskerke, Sinoutskerke, Baarsdorp, Ellewoutsdijk en Koudorpe op Zuid-Beveland en Borsele en de belening van ambachten in Kloe- tinge, 's-Heer Abtskerke, Sinoutskerke en Baars dorp op Zuid-Beveland (deze laatste drie slaan op de hiervoor genoemde aankoop). Er horen oorkonden bij, handelend over de koop van de goederen van Zwane van Renesse en Evering'e (waaronder Oostende, Hoedekenskerke, Vinninge en Ellewoutsdijk). Schorren op Zuid- Beveland moeten (in 1403) bedijkt worden; Wol fert van Borsele is dijkgraaf. En zoals reeds gezegd, dit is nog lang niet alles. Beoefenaren van de lokale geschiedenis van Walcheren en Zuid-Beveland mogen zich in de handen wrijven. Heel goed is ook te volgen hoe de Van Borse les hun ambacht in Kloeting'e waarin ik speci- 154 Boekbesprekingen

Zeeland | 2009 | | pagina 36