ÜHIIIi 18.4 sen en stadstuinen. Zijn ontwerp voor de tuin achter het huis Ter Hooge bij Middelburg werd gepubliceerd in het Magazijn van Tuin-sieraaden van Gijsbert van Laar (uitgegeven 1802-1809). Dit voorbeeldenboek voortuinen en tuingebouwen genoot in Nederland grote bekendheid en was een indruk geven van de opbouw van de beplan ting in Wandeling, ook al zijn er geen afbeeldin gen of gedetailleerde plattegronden uit die tijd van bekend. Een groot deel van het plantgoed bestond uit inheemse bomen zoals elzen en essen, waarvan voor vele tuinontwerpers en -bezitters een belangrijke inspiratiebron.21 In de tijd dat het Zierikzeese stadsbestuur Schuppens benaderde voor het ontwerp van de Wandeling, had deze juist zijn kwekerij overge daan aan zijn neef om al zijn tijd aan het ontwer pen en aanleggen van tuinen te kunnen besteden. Hij verzorgde tevens het onderhoud.22 Schuppens leverde een lange bestellijst voor het plantgoed in de Wandeling. Dat een dergelijke lijst nog bestaat, is zeer uitzonderlijk. Voor slechts weinig tuinen en parken uit deze periode zijn zulke plantenlijsten gevonden. De lijst van Schuppens geeft dan ook een bijzonder inzicht in de gebruikte plantensoorten. Verder kan deze lijst er enkele duizenden op de bestellijst stonden. Deze waren bedoeld als hakhout, dat de grote vakken in het park moest vullen en voor de nodige afscherming moest zorgen. Opgaande bomen als iepen, linden, essen, beuken en berken kregen ook een plaats in het park, evenals enkele platanen, "schietpopulieren", Canadese populie ren, abelen, eiken, paardekastanjes, hazelnoten, 41 treurwilgen en twee treuressen. Verder werden er 40 "geënte en andere vreemde boomen" geplant, 250 "gewassen in 50 soorten", vlinder struiken, jasmijn en acacia. Naaldbomen stonden er ook: lariks, taxus, "Arba Vita's" en coniferen. Opvallend is dat veel van de sierbonien en hees ters in even aantallen werden besteld. Dit doet vermoeden dat ze solitair werden geplant; groe- "Zeer bevallige wandelingen" 127

Zeeland | 2009 | | pagina 9