Genootschapszaken De collectie digitaal Eric-Jan Weterings Sinds de sluiting van het eigen museum in 1961 zijn de verzamelingen van het Genootschap in beheer gegeven aan bruikleennemers. Dat zijn het Zeeuws Archief, de Zeeuwse Bibliotheek, het Zeeuws Museum, de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland en het Zeeuws Maritiem MuZEEum. Door die verspreiding over diverse instellingen is de samenhang van objecten binnen collecties verloren gegaan. Sinds kort wordt op de website van het Genootschap die samenhang hersteld. "Met uitsluitend materiaal van het Genootschap willen we de bruikleengevers virtueel bij elkaar brengen," verklaart Katie Heyning, conservator kunst, kunstnijverheid en geschiedkundige objec ten. "We behandelen voorlopig kleinschalige the ma's. Eén daarvan staat al op de site en drie andere zijn in voorbereiding. De eerste reacties hebben we binnen en die zijn zonder uitzondering positief." De pilot (te vinden op www.zeeuwsgenootschap .nl en dan op de homepage klikken op 'thema's') gaat over de stranding van het schip de Woestduyn bij Westkapelle in 1779. De gebroeders Naerebout vestigden daarbij hun naam, door veel opvarenden te redden. Heyning: "We hebben prenten van de stranding, verslagen, brieven, portretten, lofredes tot en met foto's van het standbeeld van Naerebout in Vlissingen." In zo'n tien 'vensters', afbeeldingen met daarbij betrekkelijk korte teksten, wordt het verhaal van de Woestduyn verteld. Conservatoren leverden het materiaal en de eerder dit jaar overleden conserva tor boeken Wout Punt maakte de teksten. Genoot schapsleden Marianne Kleywegt, Elsa Westland en Katie Heyning maakten zijn werk af, waarop de Zeeuwse kunstenares Teja van Hoften zorgde voor de (zeer overzichtelijke) vormgeving. Waarom viel de keuze voor het eerste thema op de Woestduyn? "Nattevingerwerk", meent Heyning. "Het is een overzichtelijk onderwerp, waar we veel materiaal over hebben." Dat geldt ook voor de the ma's die in voorbereiding zijn. Het volgende is de geschiedenis van kasteel Popkensburg in Sint Lau rens. Een achttiende-eeuwse bewoner van het com plex was de Zeeuwse regent Jacob Verheye van Cit- ters. Hij was een verzamelaar van oudheden, wiens historisch-topog'rafische collectie na zijn dood aan het Genootschap werd verkocht. Het tweede thema-in-voorbereiding gaat over dr. J.C. de Man, die eind negentiende eeuw als arts werkte in Middelburg. Hij was conservator van het Genootschap en, wat Heyning noemt, "de vader van onze bottencollectie". "Dan gaat het niet alleen over prehistorische botten, maar ook over de sche delcollectie. Ik denk dat maar weinig' mensen weten dat het Genootschap zo'n veertig schedels van mensen in zijn verzameling heeft. Indertijd werden die gebruikt voor metingen, omdat men aan de vorm ervan meende wetenschappelijk waar devolle gegevens te kunnen ontlenen." Over de her komst van de schedels zijn summiere gegevens bekend. Summier, want de toelichtingen zijn beperkt tot 'weeskind uit...', 'Russische soldaat uit de negentiende eeuw' etc. En over de wijze waarop deze knekels in bezit zijn gekomen van het Genoot schap is tot nu toe al helemaal niets bekend. Een laatste thema dat binnenkort op de site moet verschijnen gaat over Adriaan Moens. Deze achttiende-eeuwer vertrok naar 'de Oost' en verza melde daar een groot aantal voorwerpen die hij naar het Genootschap stuurde. Daardoor werd ook hij een van de grondleggers van de unieke Genoot schapscollectie. "Zijn verzameling is dus een van de vele verspreid geraakte, die we via internet weer bij elkaar brengen," zegt Heyning. "Het Zeeuws Archief, de Zeeuwse Bibliotheek, het Zeeuws Museum en andere bruikleennemende instanties zijn zo vriendelijk geweest alle afbeeldingen gratis beschikbaar te stellen." Voordeel van de nieuwe pagina op de site is dat die bij elk onderwerp kan verwijzen naar internet pagina's met aanvullende informatie over het aan- geklikte thema, zoals inventarisnummers, sites met meer informatie etc. Volgens Heyning valt hier nog wel wat te verbeteren. "Via Google zijn onze the ma's snel te vinden, maar het zou beter zijn als de site van het Genootschap de eerste ingang op inter net zou zijn. Daar werken we nog aan. Toch is die eerste themapagina nu al een succes. Die heeft al een aantal nieuwe leden opgeleverd."

Zeeland | 2009 | | pagina 33