Het tumultueuze leven van Marcus Boeren, schoolmeester op Noord-Beveland Allie Barth en Huib Uil De meester in Kortgene De koninklijke weg voor de benoeming van een schoolmeester, die tevens als voorzanger fun geerde, was in de achttiende eeuw het bijeenroe pen van het collegium qualificatum, een vergade ring van de kerkenraad met vertegenwoordigers namens het burgerlijk bestuur en de ambachts heer. Dat gezelschap stelde de nieuwe functiona ris aan. Deze benoeming moest vervolgens door de classis worden goedgekeurd. Het onderwijs was in de zeventiende en de achttiende eeuw vooral een zaak van de kerkelijke overheden. Doorgaans bekleedde de schoolmeester in de dor pen en kleine steden ook de ambten van voorlezer en voorzanger. Dat betekende in theorie de aan stelling van een man van onbesproken gedrag. De praktijk was weieens weerbarstiger. Van zijn inkomsten als onderwijzer alleen kon de meester doorgaans niet leven, vandaar de bij baantjes. Het schoolmeesterschap betekende evenmin toegang tot de intellectuele elite in de plaatselijke gemeenschap. Die was voorbehouden aan de dominee, de baljuw en eventueel de nota ris. Op subtiele wijze kwam dat tot uiting in de benaming van de vrouwen. Zo werd de domi neese aangesproken met 'mevrouw'. De vrouw van de schoolmeester moest het met 'juffrouw' doen. Daarmee werd trouwens ook aangegeven dat zij en haar man enige status hadden, want de andere vrouwen hadden geen aanspreektitel. Op 7 september 1712 kwam in Kortgene dat collegium qualificatum bijeen. Met meerderheid van stemmen besloot men Marcus Boeren, onder meester "op de Swaluwe", te benoemen tot school meester in de Noord-Bevelandse smalstad. De goedkeuring door de classis Walcheren was een formaliteit. Op 30 oktober begon Boeren met zijn werkzaamheden. Hij leerde niet alleen de kinde ren van Kortgene rekenen, lezen en schrijven, maar zong in de kerkdiensten de psalmen voor en was bovendien koster. Marcus was, toen hij zich in Kortgene vestigde, getrouwd met Claasje Kluit, afkomstig uit Zwijndrecht. Zij kregen een aantal kinderen, waarvan we Laurens Boeren kunnen -sr - a - Adriaen van Ostade (1610-1685), de schoolmeester, ets, circa 1650-1660. noemen, die aanvankelijk ook voor het school- meestersambt koos. Claasje overleed op 27 april 1725 in Kortgene. Marcus hertrouwde met Maria van de Linde, die op 23 juni 1748 het tijdelijke met het eeuwige verwisselde.' Hoe Marcus Boeren school hield, waar het schoolgebouw was en hoeveel kinderen er de school bezochten? We weten het niet. Het zal allemaal niet afgeweken hebben van wat toen gebruikelijk was. We komen hem in Kortgene, net als later in Colijnsplaat, in bijzondere situaties tegen, die niets met het onderwijs van doen heb ben. Zo moet de schoolmeester een lapje grond in eigendom of in pacht hebben gehad, waarop hij vermoedelijk zijn eigen groente teelde. Op 1 okto ber 1717 kreeg hij namelijk de opdracht om in de vergadering van de kerkenraad te verschijnen. Het gerucht ging dat hij dronken was geweest en had gevochten. Tegen de vrouw van een "Paeps man" had hij zich op sarrende wijze uitgelaten, dat ze te belangrijk was voor veldwerk en dat ze beter koffie en thee kon gaan zitten drinken. Haar man was daarop verhaal komen halen en Tumultueus leven 19

Zeeland | 2010 | | pagina 21